Ahogy az életben, úgy a piacokon is vannak jobb és rosszabb időszakok is, miért pont a részvénypiac lenne tehát a kivétel. Richard Wyckoff négy különböző időszakra bontotta fel a piaci mozgásokat, így ezeket a ciklusokat mutatjuk be részletesebben a jelenlegi posztunkban.

Felhalmozás

Ezt a fázist nevezhetjük a bevezető szakasznak, hiszen egy nagyobb esést követően alakul ki ez a trend. Ekkor a befektetők szépen lassan elkezdenek visszatérni a piacokra, a korábbi medvepiacot felválthatja egy sokkal neutrálisabb piaci hangulat. Ebben az időszakban a részvények nem találják még az irányt, így inkább oldalazás jellemző kisebb-nagyobb kilengésekkel.

Az idő múlásával a korábban kialakult ellenállások áttörésre kerülhetnek, így a részvénypiacokon fokozatosan kialakulhat egy enyhe növekedés. Egyre többen térnek vissza a piacokra, így a hangulat is pozitív irányú változást mutat.

Fellendülés

Ezt az időszakot nevezhetjük tipikusan bikapiacnak, mikor is a vezető indexek stabil emelkedést produkálnak, a befektetők is egyre nagyobb kedvvel vásárolnak részvényeket, ezzel még inkább felnyomva az árakat. Ezt az időszakot éles emelkedés jellemzi, így egymást követi az új csúcsok elérése, a kisbefektetők is egyre bátrabbá válhatnak.

Gyakran jegybanki hátszél is megjelenik a piacokon, a kamatok alacsony szinteken való tartása, illetve mennyiségi lazítások révén egyre vonzóbbá válhatnak a különböző részvénybefektetések. Szót kell ejteni a FOMO (Fear of Missing Out) hatásról is, hiszen a befektetők egyre kapzsibbá válnak, nagyobb és nagyobb hozamokat akarnak minél rövidebb idő alatt realizálni. A részvények gyakran túlszárnyalják a fair értéküket, hiszen a gyors léptékű emelkedés mögött sokszor a kedvező piaci hangulat húzódik meg, mintsem valós eredmények repítenék a részvényeket.

Disztribúció

Magasról lehet nagyot esni, nincs ez másképp a részvénypiacokon sem, az elmúlt időszakban a befektetők megtapasztalhatták ezt az érzést. Ebben a piaci szakaszban egy korrekció veszi kezdetét, ahol még viszonylag magas szinteken próbál újból fel-feltörni az árfolyam, azonban néhány nagyobb eladási hullámnak köszönhetően inkább stagnálást mutatnak a részvényárfolyamok ebben a periódusban.

A befektetőkön is egyre nagyobbá válik a nyomás, nagy a bizonytalanság, a medvepiactól való félelem miatt többen a hozamok realizálása, a részvényektől való megszabadulás mellett dönthetnek. Nehéz helyzetbe kerülhetnek így a részvényesek, hiszen sokan még mindig csak átmeneti korrekciót vízionálnak, így a medvepiac megjelenése igen kellemetlenül érintheti a befektetőket.

Visszaesés

A negyedik, és egyben az utolsó fázisa a piaci ciklusoknak a medvepiac megjelenését jelenti. Itt egyre gyorsabb tempóban követik egymást az alacsonyabbnál alacsonyabb lokális mélypontok, egyre nagyobb nyomás helyeződik a befektetők vállára, újabb és újabb eladási hullámok játszódhatnak le a piacokon.

Általában a piaci környezet elromlása vezethet az esésekhez, így megjelennek a piacokon a shortosok, egyre ritkábbá válnak az emelkedést mutató periódusok. Gyakran negatív hírekkel párosulhat ez az időszak, a pánikhangulat fokozatos enyhülésével újból az első, oldalazó szakaszba léphetnek a piacok.

A múltban több időszakot is láthatunk, amikor szépen kirajzolódtak ezek a piaci ciklusok. A 90-es évek elején recesszió zajlott le a világban, így a részvénypiacok sem tudtak hatalmas hozamokat generálni. Elkezdődött a felhalmozás kora, ezt követően az évtized második felében indult igencsak gyors emelkedésnek az amerikai index. Látható, hogy a csúcson lassulás vette kezdetét, nem tudott már új csúcsokat elérni az index, így átlépett a medvepiacra, és egy gyors és viszonylag nagyobb visszaesés játszódott le 2-3 év alatt.

Felmerülhet a kérdés, hogy melyik ciklusban járhat jelenleg az S&P 500 index. A piaci mozgások alapján a harmadik, illetve a negyedik periódus határán mozoghat jelenleg az index. Sokan a recesszió bekövetkezésétől félnek, ez könnyen átbillentheti a helyzetet a medvepiac környékére, amitől egyre többen tartanak, és az indexek idei teljesítménye sem kecsegtet túl sok jóval. Ez persze még nem jelenti azt, hogy biztosan fordulat áll be, a monetáris politikán sok múlhat, emiatt pedig érdemes figyelni a híreket innen is.

Tartalom lezárása:2022.07.01 16:13
Időtartam:N/A

jogi nyilatkozat

A fenti marketingközleményt a Patria Finance Magyarországi Fióktelepe (a továbbiakban: „K&H Értékpapír”) állította össze. A K&H Értékpapír semmilyen garanciát vagy felelősséget nem vállal arra, hogy a leírt szcenáriók, előrejelzések és kockázatok a piaci várakozásokat tükrözik és valóságban is beigazolódnak. A marketingközleményben szereplő bármilyen előrejelzés pusztán tájékoztató jellegű. A pénzügyi eszközök értéke, ára vagy a belőlük származó jövedelem változhat, illetve az árfolyamváltozások ezeket befolyásolhatják. Ezen változások következtében a pénzügyi eszközökbe történő befektetés értéke csökkenhet. A múltbeli hozamok nem jelentenek garanciát a jövőbeli teljesítményre. A számszerű adatok általánosak, tájékoztató jellegűek, csak a szerző adott időpontban készített összeállítását tükrözik, és későbbi módosítás tárgyát képezhetik. A marketingközleményben szereplő információk a készítők által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, azonban azok pontosságával és teljességével, valamint időbeliségével kapcsolatban a készítők semmilyen felelősséget nem vállalnak.

Amennyiben a marketingközleményben a K&H Értékpapír további marketingközleményein alapuló ajánlások szerepelnek, azok soha nem értelmezhetők a kapcsolódó marketingközleményben foglalt iránymutatások nélkül.

A K&H Értékpapír semmilyen módon nem garantálja, hogy a marketingközleményben említett pénzügyi instrumentumok megfelelnek az Ön igényeinek. A K&H Értékpapír a jogszabályoknak megfelelően elvégzi az értékesített termékek célpiaci vizsgálatát. A vizsgálat keretében értékeli a termékek jellemzőit, valamint az ügyfelekről rendelkezésére álló – megfelelési teszt kitöltése révén megszerzett - információkat. Weboldalunk látogatói az anyagainkban feltüntetett pénzügyi instrumentumok tekintetében az azokban megjelölt célpiacon kívülre is eshetnek.

A K&H Értékpapír jelen marketingközlemény útján nem nyújt konkrét és személyre szóló befektetési tanácsadást, a benne foglaltak nem minősíthetők pénzügyi eszköz jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó ajánlattételi felhívásnak vagy ajánlatnak, befektetési elemzésnek, pénzügyi elemzésnek, befektetéssel kapcsolatos kutatásnak, pénzügyi, adó- vagy jogi tanácsadásnak, így a marketingközleményben szereplő információkat Ön csak saját felelősségre használhatja fel.

A marketingközleményben említett pénzügyi eszközök, illetve befektetési stratégiák nem alkalmasak minden befektető számára. Az abban szereplő vélemények és ajánlások nem veszik figyelembe az egyes ügyfelek egyéni helyzetét és személyes körülményeit, pénzügyi helyzetét, ismereteit, tapasztalatait, céljait vagy igényeit, valamint nem hivatottak konkrét pénzügyi eszközöket vagy befektetési stratégiákat ajánlani az egyes befektetőknek. A marketingközlemény elsősorban olyan befektetők számára készült, akiktől elvárható, hogy befektetési döntéseiket saját maguk, önállóan hozzák meg és döntsenek a marketingközleménnyel érintett pénzügyi eszközökbe történő befektetés célszerűségéről, figyelembe véve különösen az árat, a lehetséges veszélyeket és kockázatokat, saját befektetési stratégiájukat, valamint saját jogi, adózási és pénzügyi helyzetüket. A marketingközlemény maga nem képezheti a befektetési döntések egyetlen alapját.

A befektetőnek a befektetés alkalmasságának megítélése szempontjából szükséges lehet saját felelősségre szakmai tanácsot kérnie, ideértve az adótanácsadást is, az elemzésben nevesített vagy ajánlott pénzügyi eszközökkel, egyéb befektetési eszközökkel, befektetési stratégiákkal kapcsolatban.

A K&H Értékpapír működését anyavállalata révén a cseh pénzügyi felügyelet, a CNB (Czech National Bank) ellenőrzi, egyes, jogszabályban nevesített tárgykörök esetében pedig az MNB (Magyar Nemzeti Bank) is jogosult hatáskörében eljárni.

Felhívjuk figyelmét, hogy a jogszabályban rögzített szabad felhasználás eseteit kivéve kizárólag a K&H Értékpapír előzetes írásbeli engedélyével lehet a jelen marketingközlemény tartalmát rögzíteni, többszörözni, terjeszteni, mások számára hozzáférhetővé tenni, nyilvánosan előadni, sugárzással nyilvánossághoz közvetíteni vagy átdolgozni.

A jelen marketingközlemény nem a befektetéssel kapcsolatos kutatás függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem érinti a befektetéssel kapcsolatos kutatás terjesztését megelőző kereskedésre vonatkozó tiltás.

A K&H Értékpapír jelen marketingközleményre is kiterjedő módon megfelelő belső eljárásokat dolgozott ki és működtet az összeférhetetlenségi esetek elkerülése, illetve közzététele érdekében. A jelen marketingközlemény készítésében részt vevő személyekre vonatkozó és a marketingközleménnyel kapcsolatos egyéb lényeges információkat a következő oldalon, a linkre kattintva talál: Anyagaink jellemzői, összeférhetetlenségi szabályok 

A 2023. december 31. előtti keltezésű tartalmakat eredetileg a KBC Securities Magyarországi Fióktelepe állította össze, és a KBC Equitas oldalán (www.kbcequitas.hu) voltak elérhetőek.

Citi: Ellenálló a bankszektor

Varga Dániel | 2024.04.23 13:57
Jól tartja magát a részvény

8 fontos hír ma reggel

K&H Értékpapír | 2024.04.23 08:31
MNB kamatdöntés, forint, makroadatok, gyorsjelentések

Magyar blue chipek: Megakadt a lendület

Grébel Szabolcs | 2024.04.22 11:06
OTP, Mol, Richter, Magyar Telekom, Opus