Érdekes a helyzet az árupiacon, jelentős változások történtek ugyanis idén a mezőgazdasági cikkek tőzsdei árfolyamában. Az ukrajnai háború több fontos árucikk esetében komoly befolyást gyakorolt, a búza, kukorica és a sertés árfolyamának jelentős emelkedése is részben ebből ered. Emellett az éghajlati-környezeti tényezők is eltérően hatottak az árfolyamokra. Az áremelkedések az inflációt is negatív irányba befolyásolják, ezzel az egész részvénypiacra is kihathatnak. Egy diverzifikált befektetési portfólióban akár mezőgazdasági cikkek árfolyamát lekövető eszközöknek is lehet helye, részben akár az infláció fedezésére is alkalmasak lehetnek.

Az ukrajnai háború sok alapanyag árára közvetlen hatást gyakorolt, az energiaárak mellett a mezőgazdasági cikkek áraira is nagy befolyása van. Oroszország és Ukrajna nagyon fontos exportőrnek számít a mezőgazdasági termékek piacán, és mivel a háború az ukrajnai termőterületeket is érinti, így globálisan is érezhető lehet ennek a hatása. Ukrajna például az EU gabona- és növényi olajimportjának negyedét adja, ezen belül a kukoricaimportnak csaknem a felét. Globális szinten pedig Ukrajna a legnagyobb napraforgóolaj-exportőr, de a búza, kukorica, árpa és repce esetében is a top5 legnagyobb exportőr között van.  

Búzahiány sújthatja idén a világot

A búza talán az egyik leginkább figyelt mezőgazdasági árucikk. A kereslete viszonylag állandó, vagy enyhén emelkedő, az árakat inkább a kínálat ingadozása befolyásolja. A kínálatára pedig a háború mellett az időjárás is nagy befolyással van, amely jelenleg kifejezetten kedvezőtlen a termelés szempontjából, globális szemszögből. Az Egyesült Államokban, Indiában, Franciaországban is extrém időjárási körülményekkel kell szembenéznie a termelőknek, aszályok, árvízek és extrém hőhullámok is sújtják a termelést. Az egyedüli nagytermelő, amelyet nem sújtanak nagyobb problémák, az Oroszország, amely az emelkedő terményárak miatt a korábbi éveknél is nagyobb exportbevételt tud bezsebelni, amely tompítja a szankciók hatását a többi szektorban.

Az amerikai mezőgazdasági minisztérium tegnapi jelentése szerint Ukrajnában a harmadával csökkenhet a búzatermelés idén, így kifejezetten kedvezőtlenek a kilátások a globális búzaellátásban. Ráadásul a globális búzakészletek is többéves mélyponton állnak. A minisztérium figyelmeztetett, hogy a korábban becsültnél is nagyobb élelmiszerinfláció jöhet, és több helyen alakulhat ki éhínség. Ukrajnában ráadásul nem csak a termeléssel lehetnek problémák, az áruszállítás is bizonytalan a háború mellett, az ország ugyanis az export nagyon nagy részét tengeri útvonalon bonyolította, de ez jelentősen megnehezedik a konfliktus miatt.

A mezőgazdasági árupiac így kifejezetten érdekesen alakul az idei évben. A legnépszerűbb árucikkek közül az idei emelkedést nézve kimagaslik a búza, amelynek árfolyama 53 százalékot emelkedett az idei évben. Hatalmas emelkedés látható a kukoricánál is, amelynél 37 százalékos az idei emelkedés. Ezeknél egyértelmű az ukrajnai háború hatása. A gyapot 35 százalékos emelkedése mögött pedig inkább éghajlati és egyéb tényezők állhatnak. Az élő sertés 23 százalékos emelkedést produkált a tőzsdén, ebben az emelkedő takarmányáraknak is nagy szerepe van, azaz itt is érződik a háborús hatás, amely főképp a szarvasmarhaárak csökkenése mellett feltűnő. Megállapítható tehát, hogy nem minden árucikk esetében volt érezhető hatása a háborúnak, a kávé, kakaó és szarvasmarha esetében még csökkenés is volt tapasztalható. Voltak a piacon gyengítő hatások is, a dollár erősödése például általánosan is negatívan hatott az mezőgazdasági árucikkek árfolyamaira.

Érdekes ránézni a búza árfolyamgrafikonjára is. Látható, hogy február közepéig oldalazó, enyhén csökkenő mozgás volt látható november óta. Azonban a háború kirobbanása óriási változást okozott, három hét alatt 60 százalékkal emelkedett az árfolyam. Március közepére ugyan volt már egy kisebb korrekció, de az árfolyam tartósan a háború előtti szintek fölött maradt. A konfliktus elhúzódása és az ukrán export csökkenése viszont egyre valószínűbb, és erre rakódnak rá az éghajlati-környezeti problémát a többi fontos termelőországban, így az utóbbi napokban ismét emelkedő trend vette kezdetét. Az árfolyam felpattant az 50 napos mozgóátlagról, és akár újra a március eleji csúcs felé vehetné az irányt az 1130-as ellenállás áttörése után. Lefelé az 50 napos mozgóátlag és az emelkedő trendvonal is támaszt nyújthat újabb korrekció esetén.

A búza napi grafikonja (aktuális határidő, 2022.05.13. 13:00)

Nem főtt még le a kávé sem

Amennyiben a globális hatásokat nézzük a háborús helyzet inkább a gabonafélék árfolyamát érintette jelentősen, a kávé ára viszont kevésbé érzékeny ezekre a hatásokra. Nyilvánvalóan a legnagyobb exportőr országok távol vannak a háborús konfliktustól, emiatt más hatásokat is kell nézni.

A tavalyi évben meredeken emelkedett a kávé világpiaci ára, viszont az idei évben csökkenés mutatkozik, technikailag az 50 és a 200 napos mozgóátlag alá is benézett az árfolyam. Pár napos időtávon enyhe emelkedés látszódik, de egyelőre a meredek emelkedő trendből egy korrekciós szakasz alakult ki.

Március folyamán kis mértékben növekedett a tavalyi évhez képest az export globálisan, és a piaci elemzések alapján a kereslet továbbra is stabil maradt. A régiók között azonban nagy különbség mutatkozik. A dél-amerikai export az elmúlt időszakban csökkent, viszont a közép-amerikai, mexikói, illetve az ázsiai export növekedni tudott.

A keresleti oldal stabil maradhat az idei évben az előrejelzések alapján, viszont a globális termelési előrejelzés kis mértékben kevesebb zsákkal (60 kg) számol. Ez 2,1 százalékos csökkenést jelentene az előző évhez képest a 17,8 millió zsákról. Mindeközben a fogyasztás 3,3 százalékkal növekedhet, viszont az előrejelzések alapján 3,3 millió zsákkal meghaladhatja a globális termelést. Ez továbbra is az árak emelkedésének irányába mutathat.

A másik fontos kérdés az időjárás alakulása, amely nagyban befolyásolhatja a termelést, a legfrissebb információk alapján Brazíliában a következő időszakban hidegebb és csapadékosabb időjárással számolnak, sőt fagyokra is lehet számítani, a termelésre pedig ez negatív hatást jelenthet. Mindezek inkább szintén az áremelkedés irányába mutathatnak, viszont érdemes figyelembe venni, hogy globálisan más területeken akár növekedhet is a termelés, ahogyan a korábbi adatok is mutatták. Más gabonafélékkel talán ellentétben a kávénál most a legnagyobb kockázat az időjárás lehet, miközben a koronavírus járványhelyzet után a kereslet kismértékű növekedést mutat.

Az árfolyamnál a 200 dolláros szintekre lehet érdemes figyelni, míg a 220-as szintek felett kitörést mutathat az árfolyam. Ezzel együtt is többéves csúcson tartózkodik most a kávé árfolyama, és az szintén látható, hogy az emelkedő inflációs környezetben a különböző nyersanyagok jól teljesítenek, bár a legutóbbi megugrás a háborús helyzetnek köszönhető az főbb gabonaféléknél. A háborús helyzettől független hatások befolyásolhatják jobban a kávé árfolyamát, így viszont a befektetők számára diverzifikációs lehetőséget is jelenthet.

A kávé heti grafikonja (2022. 05. 13. 13:00)

 

A mezőgazdasági termékek árai az infláció miatt is kiemelt jelentőségűek. Így a monetáris politika alakulására, és az általános részvénypiaci teljesítményre is kihatással lehetnek. Az inflációs kosár egy jelentős részét teszi ki az élelmiszer, ráadásul az élelmiszerárak emelkedését egy átlagos fogyasztó talán még közvetlenebbül, napi szinten is érzékelheti. Az élelmiszerinfláció fedezésére pedig az árupiaci befektetés jó lehetőséget kínálhat.

Összességében tehát az árupiaci befektetés is egy hasznos elem lehet egy befektetői portfólióban. Leginkább ETC-n keresztül lehet az árupiacra befektetni, erről korábbi blogbejegyzésünkben is írtunk.  A KBC Equitas ETF-keresőjében is több ilyen ETC található, akár short irányban is, érdemes a szűrőbe a kívánt árucikk nevét kulcsszóként beírni (például „kávé”, „búza”).

Tartalom lezárása:2022.05.13 14:14
Időtartam:Közép táv (néhány hónap)

jogi nyilatkozat

A fenti marketingközleményt a Patria Finance Magyarországi Fióktelepe (a továbbiakban: „K&H Értékpapír”) állította össze. A K&H Értékpapír semmilyen garanciát vagy felelősséget nem vállal arra, hogy a leírt szcenáriók, előrejelzések és kockázatok a piaci várakozásokat tükrözik és valóságban is beigazolódnak. A marketingközleményben szereplő bármilyen előrejelzés pusztán tájékoztató jellegű. A pénzügyi eszközök értéke, ára vagy a belőlük származó jövedelem változhat, illetve az árfolyamváltozások ezeket befolyásolhatják. Ezen változások következtében a pénzügyi eszközökbe történő befektetés értéke csökkenhet. A múltbeli hozamok nem jelentenek garanciát a jövőbeli teljesítményre. A számszerű adatok általánosak, tájékoztató jellegűek, csak a szerző adott időpontban készített összeállítását tükrözik, és későbbi módosítás tárgyát képezhetik. A marketingközleményben szereplő információk a készítők által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, azonban azok pontosságával és teljességével, valamint időbeliségével kapcsolatban a készítők semmilyen felelősséget nem vállalnak.

Amennyiben a marketingközleményben a K&H Értékpapír további marketingközleményein alapuló ajánlások szerepelnek, azok soha nem értelmezhetők a kapcsolódó marketingközleményben foglalt iránymutatások nélkül.

A K&H Értékpapír semmilyen módon nem garantálja, hogy a marketingközleményben említett pénzügyi instrumentumok megfelelnek az Ön igényeinek. A K&H Értékpapír a jogszabályoknak megfelelően elvégzi az értékesített termékek célpiaci vizsgálatát. A vizsgálat keretében értékeli a termékek jellemzőit, valamint az ügyfelekről rendelkezésére álló – megfelelési teszt kitöltése révén megszerzett - információkat. Weboldalunk látogatói az anyagainkban feltüntetett pénzügyi instrumentumok tekintetében az azokban megjelölt célpiacon kívülre is eshetnek.

A K&H Értékpapír jelen marketingközlemény útján nem nyújt konkrét és személyre szóló befektetési tanácsadást, a benne foglaltak nem minősíthetők pénzügyi eszköz jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó ajánlattételi felhívásnak vagy ajánlatnak, befektetési elemzésnek, pénzügyi elemzésnek, befektetéssel kapcsolatos kutatásnak, pénzügyi, adó- vagy jogi tanácsadásnak, így a marketingközleményben szereplő információkat Ön csak saját felelősségre használhatja fel.

A marketingközleményben említett pénzügyi eszközök, illetve befektetési stratégiák nem alkalmasak minden befektető számára. Az abban szereplő vélemények és ajánlások nem veszik figyelembe az egyes ügyfelek egyéni helyzetét és személyes körülményeit, pénzügyi helyzetét, ismereteit, tapasztalatait, céljait vagy igényeit, valamint nem hivatottak konkrét pénzügyi eszközöket vagy befektetési stratégiákat ajánlani az egyes befektetőknek. A marketingközlemény elsősorban olyan befektetők számára készült, akiktől elvárható, hogy befektetési döntéseiket saját maguk, önállóan hozzák meg és döntsenek a marketingközleménnyel érintett pénzügyi eszközökbe történő befektetés célszerűségéről, figyelembe véve különösen az árat, a lehetséges veszélyeket és kockázatokat, saját befektetési stratégiájukat, valamint saját jogi, adózási és pénzügyi helyzetüket. A marketingközlemény maga nem képezheti a befektetési döntések egyetlen alapját.

A befektetőnek a befektetés alkalmasságának megítélése szempontjából szükséges lehet saját felelősségre szakmai tanácsot kérnie, ideértve az adótanácsadást is, az elemzésben nevesített vagy ajánlott pénzügyi eszközökkel, egyéb befektetési eszközökkel, befektetési stratégiákkal kapcsolatban.

A K&H Értékpapír működését anyavállalata révén a cseh pénzügyi felügyelet, a CNB (Czech National Bank) ellenőrzi, egyes, jogszabályban nevesített tárgykörök esetében pedig az MNB (Magyar Nemzeti Bank) is jogosult hatáskörében eljárni.

Felhívjuk figyelmét, hogy a jogszabályban rögzített szabad felhasználás eseteit kivéve kizárólag a K&H Értékpapír előzetes írásbeli engedélyével lehet a jelen marketingközlemény tartalmát rögzíteni, többszörözni, terjeszteni, mások számára hozzáférhetővé tenni, nyilvánosan előadni, sugárzással nyilvánossághoz közvetíteni vagy átdolgozni.

A jelen marketingközlemény nem a befektetéssel kapcsolatos kutatás függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem érinti a befektetéssel kapcsolatos kutatás terjesztését megelőző kereskedésre vonatkozó tiltás.

A K&H Értékpapír jelen marketingközleményre is kiterjedő módon megfelelő belső eljárásokat dolgozott ki és működtet az összeférhetetlenségi esetek elkerülése, illetve közzététele érdekében. A jelen marketingközlemény készítésében részt vevő személyekre vonatkozó és a marketingközleménnyel kapcsolatos egyéb lényeges információkat a következő oldalon, a linkre kattintva talál: Anyagaink jellemzői, összeférhetetlenségi szabályok 

A 2023. december 31. előtti keltezésű tartalmakat eredetileg a KBC Securities Magyarországi Fióktelepe állította össze, és a KBC Equitas oldalán (www.kbcequitas.hu) voltak elérhetőek.

Netflix: Negatív híreket kaptak a piaci szereplők

Mohácsi Mihály | 2024.04.19 15:02
Viszont a céges számok továbbra is erősek

7 fontos hír ma reggel

K&H Értékpapír | 2024.04.19 08:28
Olaj, EKB, arany, Netflix