Többhetes huzavona után megszületett tegnap a döntés az orosz olajembargóról, azonban Magyarországra és így a Molra egyelőre más feltételek vonatkoznak. A bejelentés jelentős hatást gyakorolt a piacokra, az olajárak és az egész energiaszektor emelkedik Európában a Mollal együtt, azonban a teljes részvénypiacot nézve már vegyes a hatás. A döntés egyelőre nem nyugtatta meg a forintot, az euró árfolyama továbbra is közel van a 400-as lélektani határhoz.

Tegnap többheti tárgyalássorozat után megszületett az orosz olajexportra vonatkozó EU-s embargó. A szankció a tankereken érkező szállításra vonatkozik, a csővezetéken érkező olajra nem. Az illetékes kommentek szerint az EU-ba irányuló orosz export kétharmadát azonnal érinti az intézkedés, az év végéig pedig 90 százalékkal is csökkenni fog az export. Oroszország nagyságrendileg napi 10 millió hordó olajat termel ki, amely a globális kínálat nagyjából 10 százaléka, és ennek túlnyomó része exportálásra kerül. 

Az export közel fele pedig az EU irányába zajlott, így az orosz kibocsátás jelentős részét érinti a jelenlegi szabályozás, amely ezentúl csak korlátozottan jelenhet meg a globális piacon, és a jelenleg is magas Brent-Ural különbözet tovább tágulhat. Az oroszok az Ázsiába irányuló olajexport növelésével próbálkozhatnak, azonban Kína és India felé is csak korlátozott lehet erre a potenciál. A magas kéntartalmú Ural finomítására az ázsiai létesítmények ugyanis nincsenek teljes mértékben felkészülve.

Az olajpiacon az embargó miatt megemelkedik a nem orosz olajfajták iránti kereslet, ez pedig a WTI és a Brent árát is felfelé hajtja. Jelenleg több tényező is az emelkedés irányába mutat, a kínai járványhelyzet látványosan javul, a globális olajkészletek alacsony szinten állnak, a nyári utazási szezon pedig az elemzők szerint nagyon erős lehet, amely magas üzemanyagfogyasztással járhat. Az EIA adatai alapján 420 millió hordó körül áll az amerikai olajkészletállomány, amely historikusan nagyon alacsony szint, ráadásul a nyári hónapokban az elmúlt évek tapasztalatai alapján trendszerűen csökkeni szokott a készletszint.

A kereslet szempontjából jelentősen kedvező, hogy Kínában már fokozatosan enyhítik a korlátozásokat, mivel a fertőzési esetszámok is nagymértékben csökkennek. Az új esetszámok 7 napos mozgóátlaga már április vége óta csökken, akkor még a 30 ezret közelítette, tegnapra viszont már 3352-re csökkent, legutóbb március közepén volt ilyen alacsony. A trend nagyon pozitív, így a nyáron Kínában is erős olajkeresletre lehet készülni, a hatást pedig az elhalasztott fogyasztás is növelheti.

A jelenlegi környezet az olajkitermelő- és finomító cégek számára is kedvező. Az olajárak emelkedése jelentősen felhajtja a kitermelő cégek profitját, és ugyan a bekerülési költségek a finomítók esetében emelkednek, de a nagy kereslet miatt a marzsok még javulnak is a szektorban. Ráadásul az Oroszország elleni embargó a finomított termékekre is vonatkozik, így azok kínálata is csökken Európában, amely javítja a kontinens finomítói számára a keresletet.

Nem véletlen, hogy az energiaszektor az idei évben kiemelkedő a részvénypiacokon. A Brent ára már 59 százalékot emelkedett év eleje óta, a STOXX 600 energiaipari alindexe pedig 28 százalékot, míg az S&P 500 energiaipari alindexe 58 százalékot javult idén a benchmark tőzsdeindexek jelentős visszaesése mellett. A Brent árfolyama pedig a napi grafikon alapján éppen kitörést mutat, meghaladta a március második felében elért lokális csúcsot, így már a március eleji 139 dolláros sokéves csúcs lehet a következő technikai célpont. A Brent esetleges további emelkedése pedig az egész szektor számára kedvező lehetne.

A Brent napi grafikonja (2022.05.31. 11:30)

Kedvező a reakció a Molnál

Jelentős emelkedésben tartózkodik a Mol árfolyama az olajembargó alóli kivétel bejelentésére. A Molt több szempontból is érinti az embargó alóli kivétel. Amennyiben a kitermelést nézzük, az olajárak emelkedése kedvező a Mol számára. A bejelentések hatására a Brent árfolyama is tovább emelkedett, így már a 124 dollárt közelíti. A kitermelésen így az extraprofit adók és az embargón túl is „keres” a Mol, tehát egyrészt ez pozitívan értékelhető. A legutóbbi adatok alapján az orosz és az északi-tengeri olaj között 34,9 dollár volt a különbség, viszont az embargó bejelentésével ez akár tovább is növekedhet.

A Mol a magyarországi szénhidrogén-termelés hozzávetőlegesen 75 százalékát adja, így a korábban bejelentett extraprofit adó a bányajárulék emelésén keresztül, és a finomítói árrés 25 százalékán keresztül becsléseink alapján 220 milliárd forintot jelenthet. Fontos kérdés, hogyan alakul majd a Brent-Ural spread a következő időszakban, mivel az ezen a spreaden keletkező profit 25 százaléka jelenti az extraprofit adó egyik részét.

A tavalyi rekordprofit után a különböző külső hatások miatt ismét nehéz megbecsülni az idei év várható profitalakulását. Várhatóan a finomító marzsok még az extraprofit adó hatásával együtt is magasak lehetnek, illetve amíg az olajár ilyen magasan tartózkodik a kitermelésen keletkező profit is növekedhet. A tavalyi év után ismét egy más környezettel kell szembenéznie a Molnak, amely miatt az összehasonlítás a korábbi évekkel szintén nehezebb lesz.

Az egyik legnagyobb kockázat a Molnál a különadók mellett az orosz olaj embargója volt, ez viszont egyelőre mérséklődni látszik, hiszen Magyarország kivételt kapott az embargó alól, és egy esetleges későbbi átállási határidő sem került bele az EU-s embargóba. A napokban azonban még folytatódnak az egyeztetések és a részletszabályok is várhatóan később jelennek majd meg. Az eddig megjelent információk azonban pozitívumként értékelhetők a Mol számára. Középtávon pedig kérdés, hogy a jelenlegi finomítási arány, amelyben a túlsúlyt az Ural típusú olaj képviseli, hogyan fog alakulni, illetve elkezdődnek-e olyan beruházások, amellyel a Mol növelni fogja a nem orosz olaj finomítási arányát.

Az EU-s szabályokban a Magyarországra, Szlovákiára és Csehországra vonatkozó kivételekben viszont szerepel az orosz olajból finomított termékek exportjának tilalma. A részletes szabályokra azonban ebben a kérdésben még várni kell, hiszen egyelőre még nincs pontosítva, hogy milyen országokra mikortól vonatkozik ez a tilalom.

Ezzel az emelkedéssel a Mol technikai képe is javult, bár az elmúlt napokban a különböző bejelentések mozgatták leginkább a Mol árfolyamát nagy volatilitás mellett. A felpattanás közepette a 200 napos mozgóátlag áttörését érdemes figyelni, amely napon belül megtörtént, viszont a zárásig is ki kell tartania ehhez az emelkedésnek. A korábban kialakult rés betöltése ezután kezdődhetne meg.

A Mol napi grafikonja (2022. 05. 31. 11:00)

 

Európai piacok

Az olajembargó hírére a részvénypiacok enyhe csökkenéssel reagáltak, a lépést persze már jó ideje árazhatták a piacok, ezzel együtt a kontinens versenyképességét a magasabb termelési tényezők miatt aligha segíti. Ezzel együtt az elmúlt napokban erő mutatkozott a piacokon, így fontos szintekről pattant fel a STOXX 600 index is, ehhez képest mutatkozott kisebb korrekció.

Az inflációs félelmek vannak továbbra is fókuszban Európában, a tegnap közzétett német inflációs adat is negatív meglepetést okozott, míg a ma közzétett Eurózóna adatai is a vártnál magasabb lett. Emellett az EKB-ra is egyre nagyobb nyomás helyeződik a kamatemelések kapcsán, az elmúlt időben Christine Lagarde, az Európai Bizottság elnöke is elmondta, hogy lassan megkezdheti a kamatemelési programját a jegybank. Várhatóan szeptemberre érheti el az irányadó kamat mértéke a 0 százalékos szintet, a várakozások szerint 25 bázispontos emeléseket hajthat majd végre ülésenként az EKB.

Az energiaszektor emelkedik ki a mezőnyből Európa-szerte, így a nagy olajvállalatok számára továbbra is kiemelkedő eredményeket hozhatnak a folyamatosan emelkedő olajárak. Az elszálló inflációnak köszönhetően a nyersanyagszektor is szépen teljesít, míg a telekommunikációs szektor tud még idén pozitív hozamot felmutatni. A leggyengébben továbbra is a kiskereskedelem, valamint a technológiai szektor teljesít, a jelenlegi makrokörnyezet igencsak érzékenyen érintheti ezeket a szektorokat. Az első negyedéves teljesítményekről részletesebben is írtunk, a jelentési szezonzáró írásunk kapcsán.

A STOXX 600 index jelenleg az 50 napos mozgóátlag áttörésén dolgozik, egyelőre visszaesés látszik a piacon, így amennyiben nem tud átjutni ezeken a szinteken az index, akkor akár ismét tesztelésre kerülhetnek a 417 eurós szintek. Feljebb a 200 napos mozgóátlagon ütközhet még akadályba az index, illetve a 476 eurós szint jelenthet még ellenállást.

A STOXX 600 napi grafikonja (2022. 05. 31. 10:00)

Amerikai piacok

Hasonló a helyzet a tengerentúlon is, a száguldó infláció szigorítások sorára késztette az amerikai jegybankot is, így idén jelentősen elromlott a hangulat a piacokon, jelenleg is a medvepiac, illetve a bikapiac határán mozog az index. Egyelőre nincs oka a Fednek a kamatemelési ütem lassítására, többen a jelenleginél is nagyobb sebességű emelést várnának a döntéshozóktól. Korábbi elemzésünkben részletesebben is írtunk az amerikai piac jelenlegi helyzetéről.

A múlt héten próbált új erőre kapni az S&P 500 index, így jelentős emelkedést tudott produkálni, azonban a határidős indexek már negatív irányú elmozdulást mutatnak jelenleg. Sok elemzés szerint, ha a hét közepéig nem tudja megtartani a múlt heti szinteket a piac, akkor az ismét eléggé negatív fejlemény lenne, és nem erősítené meg a fordulós esélyeket.

Az elmúlt hét során a ciklikus fogyasztási javak szektora mutatott nagy fellendülést, míg az energiaszektor is szép teljesítményt produkált. A techpapírok is növekedést mutattak, azonban az idei évben eddig jelentős mínuszokban állnak a nagy technológiai részvények. Év eleje óta egyedül az energiaszektor, valamint a közműszektor tud pozitív mozgást felmutatni, míg a maradék kilenc szektor mind mínuszokban áll.

Technikailag fontos szintekre érkezett meg az S&P 500 index, így fontos lenne a 4150-4200 pontos zóna áttörése, illetve az 50 napos mozgóátlag elérését tűzhetné ki célul az index. Az elmúlt napok erős teljesítményének köszönhetően fordulni tudott a rövid távon kialakult trend, azonban a látni kell, hogy idén egy csökkenő csatornában mozog eddig az index. A következő napok elmozdulásait mindenképp érdemes lesz figyelni. Lejjebb a 3800-3900 pontos tartomány nyújthat támaszt, ennek letörése jelentősen rontana a technikai képen.

Az S&P 500 napi grafikonja (2022. 05. 31. nyitás előtt)

Továbbra is gyengélkedik a forint

Az elmúlt időszak eseményei alaposan megmozgatták a forintot is, előbb a különadók bejelentése kapcsán indult gyengülésnek a magyar deviza, így az EURHUF árfolyamán is jelentős ugrást fedezhetünk fel. A jelenlegi hírek kapcsán sem tud hatalmas erőt mutatni a forint, az euró árfolyama továbbra is 394 forint körül mozog. Technikailag továbbra is a napi grafikonon jól látható emelkedő trendcsatornában folytatja a mozgását az árfolyam, a következő lélektanilag is fontos szintet a 400 forint jelentheti. Ezen való áttörés igencsak negatív lenne a forintra nézve, hiszen jelenleg a 395-400 forintos zóna jelenti a kialakult sáv felső szárát.

A mai kamatdöntés kihatással lehet még a forint mozgására, azonban a jegybank már korábban jelezte, hogy lassuló ütemű kamatemelést tervez a következő időszakban. Továbbá a csütörtöki egyhetes betéti tenderhez kapcsolódó irányadó kamat mértéke lehet még érdekes. A dollár gyengülése pozitív hír lehetne a forintnak, azonban egyelőre a kedvezőtlen piaci hangulat közepette nem tud érdemi csökkenést mutatni az EURHUF árfolyama, dacára az olajembargóval kapcsolatos összességében kedvező hírnek.

Az EURHUF napi grafikonja (2022. 05. 31. 10:45)

Tartalom lezárása:2022.05.31 12:42
Időtartam:Rövid táv (néhány hét)
Magyar blue chipek: Javuló formában a magyar tőzsde is
KBC Equitas | 2022.05.23 11:30
OTP, Mol, Richter, Magyar Telekom, Opus
Magyar blue chipek: Megnyugvás a lejtmenet után
KBC Equitas | 2022.05.30 12:08
OTP, Mol, Richter, Magyar Telekom, Opus
Magyar blue chipek: Óvatos emelkedéssel indul a hét
KBC Equitas | 2022.05.16 11:50
OTP, Mol, Richter, Magyar Telekom, Opus

jogi nyilatkozat

A fenti marketingközleményt a Patria Finance Magyarországi Fióktelepe (a továbbiakban: „K&H Értékpapír”) állította össze. A K&H Értékpapír semmilyen garanciát vagy felelősséget nem vállal arra, hogy a leírt szcenáriók, előrejelzések és kockázatok a piaci várakozásokat tükrözik és valóságban is beigazolódnak. A marketingközleményben szereplő bármilyen előrejelzés pusztán tájékoztató jellegű. A pénzügyi eszközök értéke, ára vagy a belőlük származó jövedelem változhat, illetve az árfolyamváltozások ezeket befolyásolhatják. Ezen változások következtében a pénzügyi eszközökbe történő befektetés értéke csökkenhet. A múltbeli hozamok nem jelentenek garanciát a jövőbeli teljesítményre. A számszerű adatok általánosak, tájékoztató jellegűek, csak a szerző adott időpontban készített összeállítását tükrözik, és későbbi módosítás tárgyát képezhetik. A marketingközleményben szereplő információk a készítők által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, azonban azok pontosságával és teljességével, valamint időbeliségével kapcsolatban a készítők semmilyen felelősséget nem vállalnak.

Amennyiben a marketingközleményben a K&H Értékpapír további marketingközleményein alapuló ajánlások szerepelnek, azok soha nem értelmezhetők a kapcsolódó marketingközleményben foglalt iránymutatások nélkül.

A K&H Értékpapír semmilyen módon nem garantálja, hogy a marketingközleményben említett pénzügyi instrumentumok megfelelnek az Ön igényeinek. A K&H Értékpapír a jogszabályoknak megfelelően elvégzi az értékesített termékek célpiaci vizsgálatát. A vizsgálat keretében értékeli a termékek jellemzőit, valamint az ügyfelekről rendelkezésére álló – megfelelési teszt kitöltése révén megszerzett - információkat. Weboldalunk látogatói az anyagainkban feltüntetett pénzügyi instrumentumok tekintetében az azokban megjelölt célpiacon kívülre is eshetnek.

A K&H Értékpapír jelen marketingközlemény útján nem nyújt konkrét és személyre szóló befektetési tanácsadást, a benne foglaltak nem minősíthetők pénzügyi eszköz jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó ajánlattételi felhívásnak vagy ajánlatnak, befektetési elemzésnek, pénzügyi elemzésnek, befektetéssel kapcsolatos kutatásnak, pénzügyi, adó- vagy jogi tanácsadásnak, így a marketingközleményben szereplő információkat Ön csak saját felelősségre használhatja fel.

A marketingközleményben említett pénzügyi eszközök, illetve befektetési stratégiák nem alkalmasak minden befektető számára. Az abban szereplő vélemények és ajánlások nem veszik figyelembe az egyes ügyfelek egyéni helyzetét és személyes körülményeit, pénzügyi helyzetét, ismereteit, tapasztalatait, céljait vagy igényeit, valamint nem hivatottak konkrét pénzügyi eszközöket vagy befektetési stratégiákat ajánlani az egyes befektetőknek. A marketingközlemény elsősorban olyan befektetők számára készült, akiktől elvárható, hogy befektetési döntéseiket saját maguk, önállóan hozzák meg és döntsenek a marketingközleménnyel érintett pénzügyi eszközökbe történő befektetés célszerűségéről, figyelembe véve különösen az árat, a lehetséges veszélyeket és kockázatokat, saját befektetési stratégiájukat, valamint saját jogi, adózási és pénzügyi helyzetüket. A marketingközlemény maga nem képezheti a befektetési döntések egyetlen alapját.

A befektetőnek a befektetés alkalmasságának megítélése szempontjából szükséges lehet saját felelősségre szakmai tanácsot kérnie, ideértve az adótanácsadást is, az elemzésben nevesített vagy ajánlott pénzügyi eszközökkel, egyéb befektetési eszközökkel, befektetési stratégiákkal kapcsolatban.

A K&H Értékpapír működését anyavállalata révén a cseh pénzügyi felügyelet, a CNB (Czech National Bank) ellenőrzi, egyes, jogszabályban nevesített tárgykörök esetében pedig az MNB (Magyar Nemzeti Bank) is jogosult hatáskörében eljárni.

Felhívjuk figyelmét, hogy a jogszabályban rögzített szabad felhasználás eseteit kivéve kizárólag a K&H Értékpapír előzetes írásbeli engedélyével lehet a jelen marketingközlemény tartalmát rögzíteni, többszörözni, terjeszteni, mások számára hozzáférhetővé tenni, nyilvánosan előadni, sugárzással nyilvánossághoz közvetíteni vagy átdolgozni.

A jelen marketingközlemény nem a befektetéssel kapcsolatos kutatás függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem érinti a befektetéssel kapcsolatos kutatás terjesztését megelőző kereskedésre vonatkozó tiltás.

A K&H Értékpapír jelen marketingközleményre is kiterjedő módon megfelelő belső eljárásokat dolgozott ki és működtet az összeférhetetlenségi esetek elkerülése, illetve közzététele érdekében. A jelen marketingközlemény készítésében részt vevő személyekre vonatkozó és a marketingközleménnyel kapcsolatos egyéb lényeges információkat a következő oldalon, a linkre kattintva talál: Anyagaink jellemzői, összeférhetetlenségi szabályok 

A 2023. december 31. előtti keltezésű tartalmakat eredetileg a KBC Securities Magyarországi Fióktelepe állította össze, és a KBC Equitas oldalán (www.kbcequitas.hu) voltak elérhetőek.

Podcast: Meghátráltak a bikák

K&H Értékpapír | 2024.04.24 16:30
Pár Perc Tőzsde - április 22.-i felvétel

Örülhetnek a Tesla befektetői?

Varga Dániel | 2024.04.24 14:28
Gyenge eredmények, pozitív reakciók

8 fontos hír ma reggel

K&H Értékpapír | 2024.04.24 08:33
MNB kamatdöntés, forint, Tesla, Spotify