Az idei év elég erősen indult a tőzsdék számára, és ez alól a feltörekvő piacok sem képeztek kivételt. Több elemzőház is egyre inkább optimistává vált a különböző régiók teljesítménye kapcsán, így érdemes közelebbről is megvizsgálni, milyen gazdasági mutatók járulhatnának hozzá az eredmények javulásához. Emellett elemzésünkben körüljárjuk, milyen kockázatok nehezíthetik meg a részvénypiacok emelkedését.

Hogyan alakulnak a gazdasági mutatók?

Megmaradhat a stabil gazdasági növekedés, továbbá várhatóan felülteljesítők lehetnek a feltörekvő piacok, hiszen a globális GDP-növekedés feletti bővülést jósolnak az elemzők. A J.P. Morgan elemzői 2,9 százalékos átlagos gazdasági növekedést várnak a feltörekvő országok esetében, míg Kínában a tavalyinál is nagyobb mértékű, 4 százalékos javulást helyeztek kilátásba. De az IMF nemrég megjelentett elemzése alapján az elemzők nagyobb ütemű növekedést várnak globális szinten is, így látni kell, hogy a javuló gazdasági környezet a vártnál erősebb eredményeket implikálhat. A feltörekvő piacok szempontjából az amerikai gazdaság teljesítménye is mérvadó lehet, hiszen egy esetleges recesszió, vagy a vártnál nagyobb mértékű monetáris szigorítás gyorsan romba dönthetné a világ piacainak gyors javulását.

Világszerte elszabadult az infláció az elmúlt 1-2 évben, így a különböző jegybankok hamar lépéskényszerbe kerültek, hogy a lehető leghamarabb sikerüljön visszaszorítaniuk az áremelkedés ütemét. Egyelőre még közel sem beszélhetünk arról, hogy sikeresen vették volna az akadályokat a jegybankok, de az látható, hogy az országok inflációs rátái a csúcspontok közelében helyezkedhetnek el, így idén már dezinflációs folyamatokra van kilátás. Habár nagymértékű lazítás nem várható a jegybankok részéről, de a szigorítás üteme lassulhat több országban is.

A feltörekvő piacok sok esetben ki vannak szolgáltatva az Egyesült Államoknak, hiszen fontos partnerségi kapcsolat áll fenn több országnál, emellett az amerikai gazdasági folyamatok is erős kihatással lehetnek más országok teljesítményére is. A dollár gyengülése jó hír lehet a piacok számára, nemcsak az amerikai részvénypiacok, hanem a globális részvénypiacok is erősödésnek tudtak indulni idén, ebben pedig fontos szerepet játszott a dollár folyamatos gyengülése. Az amerikai inflációs folyamatok bizakodásra adhatnak okot, így a befektetők is egyre optimistábbak, amely a kockázatosabbnak ítélt piacok felé is nagyobb nyitottságot eredményezhet.

És ha már a nyitottságról beszélünk, akkor a képletbe mindenképp bele kell vennünk Kínát is, amely az ázsiai piac megkerülhetetlen szereplője. Elsősorban a covid-politikában beállt változást érdemes górcső alá venni, hiszen a teljes lezárások feloldása, esetleg a korábbinál enyhébb korlátozások bevezetése felpörgethetik a kínai gazdaságot, valamint a fogyasztói keresletet is. A javuló tendencia egyes nyersanyagok számára is kedvező feltételeket teremthet, hiszen amellett, hogy a dollárgyengülés már önmagában pozitív hír egyes nemesfémek számára, a kínai újranyitás akár a réz árfolyamának is löketet adhat. A nyersanyagárak emelkedése a bányászattal foglalkozó cégeknek, valamint az iparra nagy hangsúlyt fektető gazdaságoknak is aláfűthet, ezzel pozitív hatást gyakorolhat a részvénypiacokra is. Kína számít a legnagyobb importőrnek a réz esetében, ez jelentős hátszelet adhat az árfolyam emelkedésének. Elemzői várakozások szerint így a kereslet erőteljesen emelkedhet a közeljövőben, hiszen a réz továbbra is elengedhetetlen alapanyagnak számít az elektromos autók, akkumulátorok gyártásánál.

A réz heti grafikonja (2023. 02. 01. 15:30)

Érdekes mozgások a részvénypiacokon

Az értékeltséget vizsgálva láthatjuk, hogy nem beszélhetünk túlárazottságról a feltörekvő piacok esetében, hiszen szignifikáns különbség látható az előretekintő P/E ráta mutatójában az MSCI Emerging Market Index, valamint az MSCI World, esetleg az S&P 500 index között. Ugyan a diszkont a múltban is fennállt, de decemberre historikusan is alacsony szintekre esett vissza az Emerging Market Index értékeltsége, így az elmúlt időben egy erőteljes emelkedés vette kezdetét a piacon is.

Az MSCI Emerging Markets Index árfolyama is fontos ellenállási szinteket tört át az elmúlt időben. Látni kell, hogy a nemzetközi piaci hangulat javulásának köszönhetően idén eddig felülteljesítő a piacon az index. Habár a csökkenő trendből egyértelműen még nem tört ki hiszen a trendvonalon egyelőre nem jutott még át, továbbá a 200 hetes mozgóátlag is feljebb tartózkodik egyelőre.

A múltban már többször is megpróbált erőteljes fordulatot venni az árfolyam, azonban látható, hogy ciklikusság jellemzi inkább, miszerint rövidebb-hosszabb ideig tartó gyenge szereplést követően rendre gyors mértékű emelkedés játszódott le az árfolyamon, így ezt a mintázatot próbálhatná megint másolni az index. Az elmúlt időben recessziós folyamatokat kezdhettek el árazni a befektetők, így a vártnál kisebb globális fékezés az előretekintő hozamokon is javulást hozhat, ez pedig löketet adhat a világ piacainak.

Az MSCI Emerging Markets Index heti grafikonja (2023. 02. 01. nyitás előtt)

Az elmúlt 20 év teljesítményét tekintve látható, hogy a 2000-es évek első felében erőteljes felülteljesítés jellemezte a feltörekvő piacok indexét, azonban a 2008-as válság törést hozott itt is, ezt követően nem tudott visszakerülni a stabil emelkedést jelentő útra. Az elmúlt években így már hosszabb távot vizsgálva is meggyőzőbb teljesítményt mutat az S&P 500 index. Láthatóan a globális visszaesések, válságok erőteljesebben érinthetik a feltörekvő piacokat, mint az amerikai vállalatokat tömörítő társat.

Nincsen ingyen ebéd

Ugyan bőven akadnak pozitív jelek a feltörekvő piacok körül, de érdemes körültekintően eljárni, ha ilyen irányba szeretnénk befektetni, így több kockázati tényezőt is érdemes számításba venni:

Gazdasági visszaesés: Ugyan egyelőre egyre bizakodóbbak mind az elemzők, mind a befektetők, hogy sikerülhet a fejlett gazdaságoknak a puha landolás, vagyis elkerülhetik a gazdasági visszaesést az infláció elleni harc közepette. Habár még továbbra is nagy bizonytalanság övezi a piacokat, így egy ilyen törékeny környezetben könnyedén áteshetnek a gazdaságok a negatív eredményeket jelző oldalra, amely a feltörekvő országok export tevékenységeire is kihatással lehetne.

Monetáris politika: Ugyan a befektetőket inkább optimizmus jellemzi az utóbbi időben, így látva a dezinflációs folyamatokat, már az elemzők is a korábbinál alacsonyabb szinteket jósolnak az amerikai kamatpálya csúcsának. Azonban, ha a vártnál lassabban konszolidálódna az infláció, emellett továbbra is erős és stabil munkaerőpiaccal szembesülne a Fed, az további teret nyithatna az erőteljesebb kamatemelések irányába. Emellett a kínai nyitás is okozhat akár még kellemetlen meglepetéseket az amerikai jegybanknak, hiszen egy élénkülő fogyasztói kereslet akár újból nyomást helyezhet az inflációs folyamatokra.

Kínai covid helyzet: Az utóbbi időben gyökeres fordulat játszódott le a kínai covid-politika kapcsán, már fentebb is jeleztük, milyen pozitív hatásokkal járhat a nyitás, habár meg kell említeni, hogy ez akár jelentős növekedést hordozott magában a koronavírusos megbetegedések számát illetően. Így továbbra is fennállhat a kockázat, hogy a kormány úgy dönt, hogy inkább a lezárások általi védekezést részesíti ismételten előnybe, ez pedig alaposan felbolygathatná a globális részvénypiacokat.

Geopolitikai feszültség: Ha feltörekvő piacokról esik szó, akkor nehéz lenne elmenni Kína mellett, így egyrészt a covid utáni nyitás inkább pozitív hatásokat tartogathat, míg a geopolitikai feszültség több szempontból is aggályos lehet. Az amerikai piacokon kereskedhető nagy kínai részvények jövője továbbra is sok kérdést vet fel, így a nagy bizonytalanság gátolhatja a részvények stabil emelkedését. Emellett Tajvannal kapcsolatban is erős ellentét rajzolódik ki Kína, illetve az Egyesült Államok között, így egy esetleges katonai beavatkozás komoly problémákat jelenthetne a piacokra nézve is.

Verdikt

Láthatóan továbbra is igencsak széles a kockázati tényezők listája, így ez azért óvatosságra intheti a befektetőket, ha a feltörekvő piacok felé szeretnének nyitni. Ugyan diverzifikáció szempontjából hatékony megoldást képezhet egy-egy régiót, esetleg adott országokat követő indexekbe való befektetési forma, hiszen a múltban is látható volt, hogy voltak időszakok, amikor az amerikai piaccal szemben felülteljesítés mutatkozott a feltörekvő gazdaságok piacain.

Több tényező is kedvezhetne akár egy nagyobb piaci ralinak, habár ehhez igencsak pozitív szcenáriók összeállására lenne szükség, így ebben az esetben várhatóan a világ piacai is emelkedést mutatnának. Vannak egyedi hatások is, amelyek akár az ázsiai piacok felülteljesítését hozhatják el, emellett a GDP-növekedés továbbra is stabil lábakon állhat, így teljesen elvetni nem érdemes ezeket a befektetési lehetőségeket, azonban a magas kockázatok miatt további diverzifikációra lehet szükség a portfóliónk kiépítése során.

Tartalom lezárása:2023.02.01 16:17
Időtartam:Hosszú táv (több, mint fél év)

jogi nyilatkozat

A fenti marketingközleményt a Patria Finance Magyarországi Fióktelepe (a továbbiakban: „K&H Értékpapír”) állította össze. A K&H Értékpapír semmilyen garanciát vagy felelősséget nem vállal arra, hogy a leírt szcenáriók, előrejelzések és kockázatok a piaci várakozásokat tükrözik és valóságban is beigazolódnak. A marketingközleményben szereplő bármilyen előrejelzés pusztán tájékoztató jellegű. A pénzügyi eszközök értéke, ára vagy a belőlük származó jövedelem változhat, illetve az árfolyamváltozások ezeket befolyásolhatják. Ezen változások következtében a pénzügyi eszközökbe történő befektetés értéke csökkenhet. A múltbeli hozamok nem jelentenek garanciát a jövőbeli teljesítményre. A számszerű adatok általánosak, tájékoztató jellegűek, csak a szerző adott időpontban készített összeállítását tükrözik, és későbbi módosítás tárgyát képezhetik. A marketingközleményben szereplő információk a készítők által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, azonban azok pontosságával és teljességével, valamint időbeliségével kapcsolatban a készítők semmilyen felelősséget nem vállalnak.

Amennyiben a marketingközleményben a K&H Értékpapír további marketingközleményein alapuló ajánlások szerepelnek, azok soha nem értelmezhetők a kapcsolódó marketingközleményben foglalt iránymutatások nélkül.

A K&H Értékpapír semmilyen módon nem garantálja, hogy a marketingközleményben említett pénzügyi instrumentumok megfelelnek az Ön igényeinek. A K&H Értékpapír a jogszabályoknak megfelelően elvégzi az értékesített termékek célpiaci vizsgálatát. A vizsgálat keretében értékeli a termékek jellemzőit, valamint az ügyfelekről rendelkezésére álló – megfelelési teszt kitöltése révén megszerzett - információkat. Weboldalunk látogatói az anyagainkban feltüntetett pénzügyi instrumentumok tekintetében az azokban megjelölt célpiacon kívülre is eshetnek.

A K&H Értékpapír jelen marketingközlemény útján nem nyújt konkrét és személyre szóló befektetési tanácsadást, a benne foglaltak nem minősíthetők pénzügyi eszköz jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó ajánlattételi felhívásnak vagy ajánlatnak, befektetési elemzésnek, pénzügyi elemzésnek, befektetéssel kapcsolatos kutatásnak, pénzügyi, adó- vagy jogi tanácsadásnak, így a marketingközleményben szereplő információkat Ön csak saját felelősségre használhatja fel.

A marketingközleményben említett pénzügyi eszközök, illetve befektetési stratégiák nem alkalmasak minden befektető számára. Az abban szereplő vélemények és ajánlások nem veszik figyelembe az egyes ügyfelek egyéni helyzetét és személyes körülményeit, pénzügyi helyzetét, ismereteit, tapasztalatait, céljait vagy igényeit, valamint nem hivatottak konkrét pénzügyi eszközöket vagy befektetési stratégiákat ajánlani az egyes befektetőknek. A marketingközlemény elsősorban olyan befektetők számára készült, akiktől elvárható, hogy befektetési döntéseiket saját maguk, önállóan hozzák meg és döntsenek a marketingközleménnyel érintett pénzügyi eszközökbe történő befektetés célszerűségéről, figyelembe véve különösen az árat, a lehetséges veszélyeket és kockázatokat, saját befektetési stratégiájukat, valamint saját jogi, adózási és pénzügyi helyzetüket. A marketingközlemény maga nem képezheti a befektetési döntések egyetlen alapját.

A befektetőnek a befektetés alkalmasságának megítélése szempontjából szükséges lehet saját felelősségre szakmai tanácsot kérnie, ideértve az adótanácsadást is, az elemzésben nevesített vagy ajánlott pénzügyi eszközökkel, egyéb befektetési eszközökkel, befektetési stratégiákkal kapcsolatban.

A K&H Értékpapír működését anyavállalata révén a cseh pénzügyi felügyelet, a CNB (Czech National Bank) ellenőrzi, egyes, jogszabályban nevesített tárgykörök esetében pedig az MNB (Magyar Nemzeti Bank) is jogosult hatáskörében eljárni.

Felhívjuk figyelmét, hogy a jogszabályban rögzített szabad felhasználás eseteit kivéve kizárólag a K&H Értékpapír előzetes írásbeli engedélyével lehet a jelen marketingközlemény tartalmát rögzíteni, többszörözni, terjeszteni, mások számára hozzáférhetővé tenni, nyilvánosan előadni, sugárzással nyilvánossághoz közvetíteni vagy átdolgozni.

A jelen marketingközlemény nem a befektetéssel kapcsolatos kutatás függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem érinti a befektetéssel kapcsolatos kutatás terjesztését megelőző kereskedésre vonatkozó tiltás.

A K&H Értékpapír jelen marketingközleményre is kiterjedő módon megfelelő belső eljárásokat dolgozott ki és működtet az összeférhetetlenségi esetek elkerülése, illetve közzététele érdekében. A jelen marketingközlemény készítésében részt vevő személyekre vonatkozó és a marketingközleménnyel kapcsolatos egyéb lényeges információkat a következő oldalon, a linkre kattintva talál: Anyagaink jellemzői, összeférhetetlenségi szabályok 

A 2023. december 31. előtti keltezésű tartalmakat eredetileg a KBC Securities Magyarországi Fióktelepe állította össze, és a KBC Equitas oldalán (www.kbcequitas.hu) voltak elérhetőek.

9 fontos hír ma reggel

K&H Értékpapír | 2024.05.17 08:32
Magyar Telekom, forint, Kína, Reddit

Több termék, kényelmesebb kereskedés

K&H Értékpapír | 2024.05.16 16:21
milyen újdonságok érkeztek a K&H Értékpapír rendszerében?

Marathon Oil: Fordulhat az olajárral együtt?

Grébel Szabolcs | 2024.05.16 13:25
Kereskedési ötletet fogalmazunk meg