Blogsorozatunk előző részeiben már elkezdtük pedzegetni, hogy miért érdemes már fiatalabb korban elkezdeni a tőzsdézést. Az első részben azzal foglalkoztunk, hogy miért jó minél hamarabb tudatosan foglalkozni a pénzügyekkel, és tervezni a megtakarításokkal, majd a második részben a tőzsdei tapasztalat hosszabb távú hasznosságát és a hibaköltséget emeltük ki. De még nem foglalkoztunk egy nagyon fontos tényezővel, a kamatos kamattal, amely számszerűleg bemutatja, mennyire megéri már időben elkezdeni megtakarítani és befektetni. Mostani blogunk témája tehát ez lesz.

Vegyünk példaként két embert, Annát és Balázst. Anna már 18 éves korában elkezd befektetni, és évi 300 ezer forintot szán erre a célra (ez havonta 25 ezer forintnak felel meg, de a számítás egyszerűségének kedvéért vegyük úgy, hogy minden év elején már befekteti ezt az összeget). Balázs viszont csak később kezd el tudatosan bánni a pénzügyeivel, és csak 30 évesen indítja a befektetői karrierjét, szintén évi 300 ezer forinttal.

Óvatos kockázatvállalással mindketten évi 5 százalékos átlaghozamot érnek el (ez egyébként jóval kevesebb, mint az S&P 500 évi átlagos hozama az elmúlt 10 évben, és nagyságrendileg a hazai MÁP+ hozamával egyezik meg). Fontos kiemelni, hogy ez átlaghozam, az egyszerűség kedvéért minden évben ekkorával számolunk, de a valóságban ennél lennének rosszabb és kedvezőbb évek is. Anna 30 éves kora után már nem tesz hozzá az addig összejött pénzhez, hanem az addig felhalmozott tőkét fekteti csak be újra 65 éves koráig. Balázs viszont csak 30 évesen kezd el befektetni, utána viszont minden évben 65 éves koráig befekteti az évi 300 ezer forintot. A kettejük közötti különbségek elég látványosak:

Az eredmény nem hagy sok kétséget. Hiába fektette be Balázs összességében a több pénzt, 10,8 millió forintot, mely közel triplája az Anna által befektetett 3,9 milliónak, 65 éves korára mégis csak 30,2 millió forintja lesz, szemben Anna 30,8 millió forintjával. Emellett azt is látni kell, hogy a teljes vizsgált időtartam alatt Annának volt nagyobb a (befektetésből származó) vagyona, pedig a Balázs által befektetett teljes összeg 42 éves korukra már meghaladta Annáét.

Ráadásul, ha feltételezzük, hogy Anna 30 éves kora után is befektet évente 300 ezer forintot 65 éves koráig, akkor a végére több mint 58,8 millió forinttal rendelkezne, amely majdnem a dupláját jelentené Balázs vagyonának. Hatalmas különbséget jelenthet tehát az, hogy mikor kezdjük el a befektetést. Ebben a példában Anna teljes befektetett összege 14,1 millió forint, amely csak 3,3 millió forinttal haladná meg Balázs befektetett összegét, viszont 65 éves kora utánra 28,7 millió forinttal többre rúgna a befektetésből származó vagyona.

Egyáltalán nem mindegy tehát, hogy milyen korán kezdünk el tudatosan bánni a pénzügyekkel. A fiatalkorban kezdett befektetéseknek sok előnye van, javulhatnak például a költekezési szokásaink, esetleg több kockázatot vállalhatunk (kisebb a hibaköltség), de a legfontosabb az lehet, hogy így használhatjuk ki leginkább a kamatos kamat által kínált lehetőségeket. Ennek segítségével ugyanis nem csak mi dolgozunk a pénzért, hanem az általunk megkeresett pénz is dolgozik értünk. A kamatos kamat erejéről egyébként már egy korábbi blogunkban is írtunk.

Tartalom lezárása:2021.11.26 14:33
Időtartam:N/A

jogi nyilatkozat

A fenti marketingközleményt a Patria Finance Magyarországi Fióktelepe (a továbbiakban: „K&H Értékpapír”) állította össze. A K&H Értékpapír semmilyen garanciát vagy felelősséget nem vállal arra, hogy a leírt szcenáriók, előrejelzések és kockázatok a piaci várakozásokat tükrözik és valóságban is beigazolódnak. A marketingközleményben szereplő bármilyen előrejelzés pusztán tájékoztató jellegű. A pénzügyi eszközök értéke, ára vagy a belőlük származó jövedelem változhat, illetve az árfolyamváltozások ezeket befolyásolhatják. Ezen változások következtében a pénzügyi eszközökbe történő befektetés értéke csökkenhet. A múltbeli hozamok nem jelentenek garanciát a jövőbeli teljesítményre. A számszerű adatok általánosak, tájékoztató jellegűek, csak a szerző adott időpontban készített összeállítását tükrözik, és későbbi módosítás tárgyát képezhetik. A marketingközleményben szereplő információk a készítők által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, azonban azok pontosságával és teljességével, valamint időbeliségével kapcsolatban a készítők semmilyen felelősséget nem vállalnak.

Amennyiben a marketingközleményben a K&H Értékpapír további marketingközleményein alapuló ajánlások szerepelnek, azok soha nem értelmezhetők a kapcsolódó marketingközleményben foglalt iránymutatások nélkül.

A K&H Értékpapír semmilyen módon nem garantálja, hogy a marketingközleményben említett pénzügyi instrumentumok megfelelnek az Ön igényeinek. A K&H Értékpapír a jogszabályoknak megfelelően elvégzi az értékesített termékek célpiaci vizsgálatát. A vizsgálat keretében értékeli a termékek jellemzőit, valamint az ügyfelekről rendelkezésére álló – megfelelési teszt kitöltése révén megszerzett - információkat. Weboldalunk látogatói az anyagainkban feltüntetett pénzügyi instrumentumok tekintetében az azokban megjelölt célpiacon kívülre is eshetnek.

A K&H Értékpapír jelen marketingközlemény útján nem nyújt konkrét és személyre szóló befektetési tanácsadást, a benne foglaltak nem minősíthetők pénzügyi eszköz jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó ajánlattételi felhívásnak vagy ajánlatnak, befektetési elemzésnek, pénzügyi elemzésnek, befektetéssel kapcsolatos kutatásnak, pénzügyi, adó- vagy jogi tanácsadásnak, így a marketingközleményben szereplő információkat Ön csak saját felelősségre használhatja fel.

A marketingközleményben említett pénzügyi eszközök, illetve befektetési stratégiák nem alkalmasak minden befektető számára. Az abban szereplő vélemények és ajánlások nem veszik figyelembe az egyes ügyfelek egyéni helyzetét és személyes körülményeit, pénzügyi helyzetét, ismereteit, tapasztalatait, céljait vagy igényeit, valamint nem hivatottak konkrét pénzügyi eszközöket vagy befektetési stratégiákat ajánlani az egyes befektetőknek. A marketingközlemény elsősorban olyan befektetők számára készült, akiktől elvárható, hogy befektetési döntéseiket saját maguk, önállóan hozzák meg és döntsenek a marketingközleménnyel érintett pénzügyi eszközökbe történő befektetés célszerűségéről, figyelembe véve különösen az árat, a lehetséges veszélyeket és kockázatokat, saját befektetési stratégiájukat, valamint saját jogi, adózási és pénzügyi helyzetüket. A marketingközlemény maga nem képezheti a befektetési döntések egyetlen alapját.

A befektetőnek a befektetés alkalmasságának megítélése szempontjából szükséges lehet saját felelősségre szakmai tanácsot kérnie, ideértve az adótanácsadást is, az elemzésben nevesített vagy ajánlott pénzügyi eszközökkel, egyéb befektetési eszközökkel, befektetési stratégiákkal kapcsolatban.

A K&H Értékpapír működését anyavállalata révén a cseh pénzügyi felügyelet, a CNB (Czech National Bank) ellenőrzi, egyes, jogszabályban nevesített tárgykörök esetében pedig az MNB (Magyar Nemzeti Bank) is jogosult hatáskörében eljárni.

Felhívjuk figyelmét, hogy a jogszabályban rögzített szabad felhasználás eseteit kivéve kizárólag a K&H Értékpapír előzetes írásbeli engedélyével lehet a jelen marketingközlemény tartalmát rögzíteni, többszörözni, terjeszteni, mások számára hozzáférhetővé tenni, nyilvánosan előadni, sugárzással nyilvánossághoz közvetíteni vagy átdolgozni.

A jelen marketingközlemény nem a befektetéssel kapcsolatos kutatás függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem érinti a befektetéssel kapcsolatos kutatás terjesztését megelőző kereskedésre vonatkozó tiltás.

A K&H Értékpapír jelen marketingközleményre is kiterjedő módon megfelelő belső eljárásokat dolgozott ki és működtet az összeférhetetlenségi esetek elkerülése, illetve közzététele érdekében. A jelen marketingközlemény készítésében részt vevő személyekre vonatkozó és a marketingközleménnyel kapcsolatos egyéb lényeges információkat a következő oldalon, a linkre kattintva talál: Anyagaink jellemzői, összeférhetetlenségi szabályok 

A 2023. december 31. előtti keltezésű tartalmakat eredetileg a KBC Securities Magyarországi Fióktelepe állította össze, és a KBC Equitas oldalán (www.kbcequitas.hu) voltak elérhetőek.

Felszálló ágban a United Airlines

Varga Dániel | 2024.05.02 13:59
Jól teljesít a jelentés óta a részvény

7 fontos hír ma reggel

K&H Értékpapír | 2024.05.02 08:34
Fed, amerikai munkaerőpiac, devizák, olaj

Felfelé nézelődik a BlackRock

Varga Dániel | 2024.04.30 15:09
Kereskedési ötletet fogalmazunk meg