MOL

Bár a várakozásokhoz képest jobb eredményről számolt be a Mol, éves alapon látható a komoly visszaesés az eredményben. Mindez a külső környezet tavalyi évhez képest negatívabb alakulásának, illetve a különadók hatásának is köszönhető. A szegmensek között a legnagyobb visszaesés emiatt az upstream és a downstream szegmensben volt, míg a fogyasztói szolgáltatások szegmens erősen szerepelt, ezzel nagyobb mértékben járulva hozzá a csoportszintű EBITDA-hoz.

Összességében stabil, de a néhány évvel ezelőtti szintekre visszaeső eredményről számolt be a Mol a nehezített külső környezet ellenére, bár éves alapon nagyobb mértékű visszaesés látható a CCS-EBITDA eredményben, nettó profitsoron viszont a második negyedéves gyorsjelentés bőven felülmúlta a várakozásokat. A CCS-EBITDA soron is a várakozásunkhoz képest valamelyest jobb eredményről számolt be a cég, viszont az egyes szegmensek teljesítménye már vegyes képet mutat, leginkább a fogyasztói szolgáltatások szegmens emelkedik ki.

  • A kutatás és kitermelés szegmensben az EBITDA 33,9 milliárd forintra csökkent, amely éves alapon több mint 80 százalékos visszaesést jelent, illetve a várakozásokat is alulmúlta.
  • A Downstream szegmens eredménye a várakozásokhoz képest magasabb lett, ugyanakkor éves összehasonlításban közel 90 százalékos a visszaesés.
  • A fogyasztói szolgáltatások szegmens eredménye 59,9 milliárd forintra emelkedett, itt az ársapkák kivezetése jelentősebb növekedést hozott.
  • A gáz midstream szegmens 20,4 milliárd forintos EBITDA-t ért el, amely szintén a várakozásokhoz képest magasabb eredményt jelent.
  • A nettó eredménysort a pénzügyi eredménysor várt veszteségével szembeni pozitív eredmény befolyásolta, emiatt nagyobb nettó profitról számolt be a Mol.

Amennyiben a csoportszintű EBITDA-t nézzük az előző negyedév 259 milliárd forintos szintjéről 141 milliárd forintos szintre csökkent az eredmény. Mindez azt jelenti, hogy az eddig tapasztalt pozitív hatások, amelyek az elmúlt évben rekordmértékű EBITDA-t jelentettek a társaság számára, teljesen eltűntek. Ebben a különadók hatása is nagy szerepet játszik, hiszen a 2019-2020-as évek szintje alá visszaeső EBITDA az akkori időszakhoz képest magasabb nyersanyagárak mellett valósult meg.

Upstream

Visszaeső nyersanyagárak jellemezték az elmúlt időszakot éves összehasonlításban és negyedéves összehasonlításban is, mindez pedig látható a Mol kutatás és kitermelés szegmensének eredményén is. A szénhidrogén árak alakulása mellett az árbevétel alapú különadó, valamint a megemelt bányajáradék szintén negatívan befolyásolta az eredményt.

A negyedév során visszaesést mutatott a kitermelt szénhidrogén mennyiség is, amelynek fő oka a Shaikan-mező leállása volt a kurdisztáni olaj exportjára vonatkozó korlátozás miatt, mindez pedig a teljes negyedévet érintette. Az átlagos napi szénhidrogén termelés így az előző negyedévhez képest 95,9 ezer hordóról 87,3 ezer hordóra csökkent. A realizált árakban is visszaesés látható, az átlagos gázár 57 dollárra csökkent, míg az átlagos kőolaj és kondenzátum ár 74,4 dollárra esett vissza. A negyedév során 53 milliárd forint értékben került sor a bányajáradék elszámolására, amely jelentősebb növekedés a tavalyi év 33,8 milliárd forintos szintjéhez képest.

Downstream

A Downstream eredmény közel 90 százalékkal esett vissza, amelyben nagyobb részt a különadók hatása, valamint a csökkenő finomítói árrések játszanak szerepet. A petrolkémiai árrések szintén visszaestek a Brent-Ural különbözet mellett, mindez pedig egyaránt további negatív hatás volt a negyedév során.

A negyedév során a szegmensben 193 millió dollár (kb. 66 milliárd forint) különadó került elszámolásra, amely az árbevétel alapú adóhoz kapcsolódik. Emellett az üzemanyag kereslet 12 százalékkal csökkent Magyarországon éves alapon a második negyedévben, míg a régió többi országában a kereslet emelkedést mutatott.

A Brent alapú finomítói marzs a negyedév során ugyan kisebb mértékű emelkedést mutatott, azonban a Brent-Ural spread a negyedév végén már csak 15,4 dollár volt, amely nagyobb csökkenés a korábbi időszakok 25-30 dolláros szintjéről. A petrolkémiai marzs szintén nem volt erős a negyedév során, bár összességében az előző negyedévhez képest emelkedett a szint 358 euróra, de július végén már 242 euróra estek vissza az árrések, mindez pedig a kilátásokat rontja a szegmensben.

Fogyasztói szolgáltatások és gáz midstream

Látványos növekedést a fogyasztói szolgáltatások szegmens tudott felmutatni, ahol az eredmény közel megnégyszereződött. Az emelkedő eredmény főként az ársapka kivezetéseknek köszönhető, valamint a nem-üzemanyag típusú szolgáltatások iránti keresletnek. Az értékesítés növekedéséhez a lengyelországi akvizíciók is hozzájárultak, valamint a Fresh Cornerek száma is bővült a negyedév során. Az üzemanyag-értékesítés volumene összességében így növekedést mutatott, éves alapon 16 százalékkal emelkedett a volumen, amelyben az akvizíciós hatások is benne vannak.

A gáz midstream szegmensben az EBITDA szintén viszonylag magas szintre emelkedett, mivel a határon átnyúló szállítás volumene növekedett a tavalyi második negyedévhez képest. Emellett a működési költségek is csökkenést mutattak a szegmensben, amely hozzájárult a vártnál kedvezőbb eredményekhez.

Összességében látható, hogy az elmúlt negyedévben több negatív külső hatással is meg kellett küzdenie a Molnak, így a mostani második negyedév, különösen a magas bázis időszaki eredmény miatt nagyobb visszaesést mutat. Ugyanakkor a második negyedév során egyben elszámolt különadók is tovább rontották az eredményt, amely alapján arra lehet számítani, hogy a mostani második negyedév lehet a leggyengébb, amennyiben a nyersanyagárakban további jelentős csökkenés nem következik be. A negyedév során a stratégiai beruházásokra is sor került, Mol július elsejével elindította a hulladékgazdálkodási üzletágát is, amely a továbbiakban majd hozzájárulhat az eredményekhez.

Frissítette az előrejelzését is a negyedéves gyorsjelentésében a Mol, az idei évben 2,5 milliárd dolláros CCS-EBITDA (897 milliárd forint) szintet vár a vállalat. A kitermelés napi 90 ezer hordó körül alakulhat, a nettó eladósodottság pedig az EBITDA-hoz képest az egy alatti szinten.

Technikai kép

Az osztalékfizetés után gyengébb volt a Mol részvényének teljesítménye. A 200 napos mozgóátlagig csökkent a Mol részvényárfolyama, ahonnan azonban kisebb felpattanás látható. A részvényárfolyam a 200 napos mozgóátlag környékéig esett vissza. Támaszt továbbra is a 200 napos mozgóátlag jelenthet, felfele pedig ismét az 50 napos mozgóátlagot kellene áttörnie a részvényárfolyamnak.

A Mol napi grafikonja (2023. 08. 04. nyitás előtt)

A jelenlegi árfolyamszinteken a Mol részvénye a szektortársakhoz képest alacsonyabb értékeltségen forog, ez viszont a közelmúlt osztalékfizetésének is köszönhető, amely nagymértékben befolyásolta a részvényárfolyamot. Az előretekintő EV/EBITDA hányados jelenleg 2,6, míg a szektortársak átlaga 2,9. A Mol részvényére az elemzői célárak átlaga 3255 forint, amely a jelenlegi árfolyamhoz képest 17 százalékkal magasabb. Fair érték becslésünk változatlan, 3200 forint.

Korábbi elemzéseink:

Mol: Erős szembeszél az elmúlt negyedév során

Mol: Nem sikerült felülmúlni a várakozásokat

Mol: Kisebb visszaesés jöhet az eredményben

Rekordévet zárt a Mol

Kiemelkedő évet zárhatott a Mol

Disclaimer: Az elemzés szerzője nem rendelkezik Mol részvényekkel

 

Tartalom lezárása:2023.08.04 07:17
Időtartam:Közép táv (néhány hónap)
Magyar blue chipek: Kissé lemaradó a hazai piac
KBC Equitas | 2023.07.10 11:46
OTP, Mol, Richter, Magyar Telekom, Opus
Magyar blue chipek: Új csúcsok fele
KBC Equitas | 2023.07.17 12:00
OTP, Mol, Richter, Magyar Telekom, Opus
Magyar blue chipek: Óvatos kezdés a hazai piacon
KBC Equitas | 2023.07.31 11:40
OTP, Mol, Richter, Magyar Telekom, Opus
Magyar blue chipek: Gyengébb kezdés a magyar piacon
KBC Equitas | 2023.07.24 12:29
OTP, Mol, Richter, Magyar Telekom, Opus
Magyar blue chipek: Kissé megakadt az emelkedés
KBC Equitas | 2023.07.03 11:17
OTP, Mol, Richter, Magyar Telekom, Opus
Mol: Erős szembeszél az elmúlt negyedév során
Grébel Szabolcs | 2023.08.01 14:54
Pénteken érkezik a féléves jelentés

jogi nyilatkozat

A fenti marketingközleményt a Patria Finance Magyarországi Fióktelepe (a továbbiakban: „K&H Értékpapír”) állította össze. A K&H Értékpapír semmilyen garanciát vagy felelősséget nem vállal arra, hogy a leírt szcenáriók, előrejelzések és kockázatok a piaci várakozásokat tükrözik és valóságban is beigazolódnak. A marketingközleményben szereplő bármilyen előrejelzés pusztán tájékoztató jellegű. A pénzügyi eszközök értéke, ára vagy a belőlük származó jövedelem változhat, illetve az árfolyamváltozások ezeket befolyásolhatják. Ezen változások következtében a pénzügyi eszközökbe történő befektetés értéke csökkenhet. A múltbeli hozamok nem jelentenek garanciát a jövőbeli teljesítményre. A számszerű adatok általánosak, tájékoztató jellegűek, csak a szerző adott időpontban készített összeállítását tükrözik, és későbbi módosítás tárgyát képezhetik. A marketingközleményben szereplő információk a készítők által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, azonban azok pontosságával és teljességével, valamint időbeliségével kapcsolatban a készítők semmilyen felelősséget nem vállalnak.

Amennyiben a marketingközleményben a K&H Értékpapír további marketingközleményein alapuló ajánlások szerepelnek, azok soha nem értelmezhetők a kapcsolódó marketingközleményben foglalt iránymutatások nélkül.

A K&H Értékpapír semmilyen módon nem garantálja, hogy a marketingközleményben említett pénzügyi instrumentumok megfelelnek az Ön igényeinek. A K&H Értékpapír a jogszabályoknak megfelelően elvégzi az értékesített termékek célpiaci vizsgálatát. A vizsgálat keretében értékeli a termékek jellemzőit, valamint az ügyfelekről rendelkezésére álló – megfelelési teszt kitöltése révén megszerzett - információkat. Weboldalunk látogatói az anyagainkban feltüntetett pénzügyi instrumentumok tekintetében az azokban megjelölt célpiacon kívülre is eshetnek.

A K&H Értékpapír jelen marketingközlemény útján nem nyújt konkrét és személyre szóló befektetési tanácsadást, a benne foglaltak nem minősíthetők pénzügyi eszköz jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó ajánlattételi felhívásnak vagy ajánlatnak, befektetési elemzésnek, pénzügyi elemzésnek, befektetéssel kapcsolatos kutatásnak, pénzügyi, adó- vagy jogi tanácsadásnak, így a marketingközleményben szereplő információkat Ön csak saját felelősségre használhatja fel.

A marketingközleményben említett pénzügyi eszközök, illetve befektetési stratégiák nem alkalmasak minden befektető számára. Az abban szereplő vélemények és ajánlások nem veszik figyelembe az egyes ügyfelek egyéni helyzetét és személyes körülményeit, pénzügyi helyzetét, ismereteit, tapasztalatait, céljait vagy igényeit, valamint nem hivatottak konkrét pénzügyi eszközöket vagy befektetési stratégiákat ajánlani az egyes befektetőknek. A marketingközlemény elsősorban olyan befektetők számára készült, akiktől elvárható, hogy befektetési döntéseiket saját maguk, önállóan hozzák meg és döntsenek a marketingközleménnyel érintett pénzügyi eszközökbe történő befektetés célszerűségéről, figyelembe véve különösen az árat, a lehetséges veszélyeket és kockázatokat, saját befektetési stratégiájukat, valamint saját jogi, adózási és pénzügyi helyzetüket. A marketingközlemény maga nem képezheti a befektetési döntések egyetlen alapját.

A befektetőnek a befektetés alkalmasságának megítélése szempontjából szükséges lehet saját felelősségre szakmai tanácsot kérnie, ideértve az adótanácsadást is, az elemzésben nevesített vagy ajánlott pénzügyi eszközökkel, egyéb befektetési eszközökkel, befektetési stratégiákkal kapcsolatban.

A K&H Értékpapír működését anyavállalata révén a cseh pénzügyi felügyelet, a CNB (Czech National Bank) ellenőrzi, egyes, jogszabályban nevesített tárgykörök esetében pedig az MNB (Magyar Nemzeti Bank) is jogosult hatáskörében eljárni.

Felhívjuk figyelmét, hogy a jogszabályban rögzített szabad felhasználás eseteit kivéve kizárólag a K&H Értékpapír előzetes írásbeli engedélyével lehet a jelen marketingközlemény tartalmát rögzíteni, többszörözni, terjeszteni, mások számára hozzáférhetővé tenni, nyilvánosan előadni, sugárzással nyilvánossághoz közvetíteni vagy átdolgozni.

A jelen marketingközlemény nem a befektetéssel kapcsolatos kutatás függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem érinti a befektetéssel kapcsolatos kutatás terjesztését megelőző kereskedésre vonatkozó tiltás.

A K&H Értékpapír jelen marketingközleményre is kiterjedő módon megfelelő belső eljárásokat dolgozott ki és működtet az összeférhetetlenségi esetek elkerülése, illetve közzététele érdekében. A jelen marketingközlemény készítésében részt vevő személyekre vonatkozó és a marketingközleménnyel kapcsolatos egyéb lényeges információkat a következő oldalon, a linkre kattintva talál: Anyagaink jellemzői, összeférhetetlenségi szabályok 

A 2023. december 31. előtti keltezésű tartalmakat eredetileg a KBC Securities Magyarországi Fióktelepe állította össze, és a KBC Equitas oldalán (www.kbcequitas.hu) voltak elérhetőek.

Mozgóátlag felett a ServiceNow

Varga Dániel | 2024.05.17 14:27
Erősek a fundamentumok is

9 fontos hír ma reggel

K&H Értékpapír | 2024.05.17 08:32
Magyar Telekom, forint, Kína, Reddit

Több termék, kényelmesebb kereskedés

K&H Értékpapír | 2024.05.16 16:21
milyen újdonságok érkeztek a K&H Értékpapír rendszerében?