Komoly eséssel indították a hetet az európai részvénypiacok, a befektetők egyre inkább aggódhatnak a fokozódó orosz-ukrán konfliktus miatt. A hangulat általánosan gyenge, minden szektor mínuszban áll a STOXX 600 indexen belül, és a magyar piacon is csak kevés részvény tud kiemelkedni. A magyar blue chipek közül az OTP-t, a Richtert és a Molt is negatívan érintheti a konfliktus, a nyugati részvényekre viszont direkt módon várhatóan csak kisebb lenne a hatása hosszabb távon, ugyanakkor rövid távon nagyobb volatilitásra is komoly esély van.

Nemcsak a tőkepiacokon, de geopolitikai fronton sem indult nyugodtan az idei év, 2022 első heteiben ugyanis az orosz-ukrán feszültség jelentette az egyik legfőbb témát. A helyzetről rengeteg részletes elemzés készült már, jelen elemzésünkben pedig természetesen nem a diplomáciai-politikai síkon próbálnánk hozzátenni ezekhez az írásokhoz, sokkal inkább a tőkepiaci hatásokat vizsgálnánk.

A rend kedvéért persze tisztázni kell, hogy a helyzet egyre inkább eszkalálódik, ami a tőkepiacokon túl az élet számtalan területén indíthat el komoly változásokat, főleg a közeli térségekben. A feszültség egyre jelentősebb, sok ország már visszahívja állampolgárait a térségből, az utazást is többen már nem javasolják, miközben a légitársaságok közül páldául a KLM már bejelentette a járatai törlését.

Nem csoda, hogy az orosz tőzsdeindexek komoly mínuszban vannak, mivel egy potenciális eszkaláció és katonai konfliktus rengeteg negatív gazdasági folyamatot is elindíthatna, nem beszélve az esetleges szankcióktól. Az orosz indexek 4-5 százalékos mínuszokat mutatnak, miközben idén már 10-12 százalékos mínuszokat halmoztak fel ezzel.

Nem meglepő módon a térség tőkepiacait érintené legintenzívebben a folyamat, miközben a magyar piac valamelyest már mérsékeltebben lehet érintve. Ahogy haladunk nyugat felé, feltehetően az európai piacok már kevésbé lehetnek érintve, az amerikai piacok pedig még egy fokkal enyhébben reagálhatnak az esetleges további negatív hírekre.

Ugyanakkor azt is látni kell, hogy ilyen konfliktusok kapcsán rövid távon mindig lehetséges egy túlságosan negatív piaci reakció, ami az indokoltnál nagyobb mínuszokat okozhat. Emiatt nem kizárt, hogy ha a hét során tovább eszkalálódna a helyzet, akkor ideiglenesen nagyobb visszaesések is jöhetnek.

Ezzel együtt hosszabb távon bár kiszámíthatatlanok lehetnek a geopolitikai-társadalmi-gazdasági hatások, a múlt tapasztalatai alapján látványosan nem sérültek meg az uralkodó tőkepiaci trendek hasonló helyzetekben. 2014-ben például már volt érezhető feszültség és konfliktus Oroszország és Ukrajna között, az amerikai piacok viszont 11 százalékot tudtak erősödni az év során, ráadásul Európa is pluszban tudott zárni.

Az viszont látható, hogy a magyar tőzsde 10 százalékos mínuszban zárt, 2014 decemberében például a rubellel kapcsolatos problémák is negatívumot okoztak, de a márciusi események sem estek jól a magyar piacnak. 10 százalékos negatív reakció tehát ez alapján sem kizárható hasonló eseményeknél, ugyanakkor a DAX index például inkább oldalazással töltötte a 2014-es évet, vagyis itt már mérsékeltebb volt a reakció.

Érdemes emiatt figyelni a rubel árfolyamát is, az orosz fizetőeszköz is gyengülni kezdett már az elmúlt napokban. Érdekes, hogy január vége óta még erősödés bontakozott ki, a 80 körüli szintekről a dollárral szemben 75 alá tudott javítani. Most viszont napok óta éles fordulat látható, és majdnem 4 százalékos már a gyengülés.

Az USDRUB napi grafikonja (2022.02.14. 10:00)

Az uralkodó tőkepiaci trendek kapcsán viszont már eddig is voltak problémák, melyekről többször írtunk az elmúlt hetekben. Az értékeltség nem alacsony, az inflációs nyomás látványos, így az eddig támogató monetáris politika egyre szigorúbb hangnemet ütött meg. Az amerikai piacok túlnyomórészt emiatt szenvedtek már idén, ezt az orosz-ukrán feszültség csak tovább tetézi. Emiatt tehát korai lenne még az optimistáknak azzal érvelni, hogy a mostani konfliktus érdemben nem okoz majd piaci törést, mivel ezúttal a tőkepiaci trend sokkal kevésbé pozitív, mint 2014 első hónapjaiban.

Látványosan lefordultak az európai tőzsdék

Az európai piacokon tehát meglehetősen elromlott a hangulat a geopolitikai feszültségek miatt. A legtöbb szektor gyengén teljesít, amely most leginkább a fokozódó bizonytalanságnak köszönhető. Az egyes szektorok érintettsége viszont eltérő az európai piacon is az orosz-ukrán érintettséget tekintve, bár a fokozódó bizonytalanság a teljes piacot érinti. Relatív felülteljesítőnek az európai ingatlan, illetve közműszektort lehet nevezni a nem ciklikus fogyasztási szektorral együtt. Ugyan az energiaszektor sem teljesít jól, noha az emelkedő olaj és nyersanyagárak nem kedvezőtlenek a szektornak, bár ez is inkább hosszabb távon érvényesülő hatás.

A Stoxx 600 indexen belül a pénzügyi, az IT, a ciklikus fogyasztás és az ipari szektor teljesít a leggyengébben. Érdemes megnézni az EU és Oroszország viszonyát a kereskedelemben is, amely egyfajta támpontot adhat a részvénypiac mostani teljesítményének értékeléséhez.

A főbb európai piacok érintettsége magas, különösen a német piacé, hiszen az EU-s országok közül Németország a legnagyobb exportőr és importőr is az Oroszországgal kapcsolatos kereskedelmi kapcsolatokban. Franciaország exportja, illetve importja Oroszországba pedig hozzávetőleges negyedakkora, mint Németországé.

Németországnak jelentősebb külkereskedelmi többlete van, ha az Oroszországgal vett kereskedelmet nézzük, Franciaország esetében pedig közel kiegyenlíti egymást az import és az export. Habár az elmúlt években csökkent az Oroszországból származó import, a nyersanyagok és energiahordozók továbbra is jelentős szerepet töltenek be. Az EU exportjában pedig az élelmiszerek, autóipar és a vegyipar tesz ki jelentős részt.

Európában az energiaszektoron kívül az egyik kifejezetten érintett szektor a légitársaságoké. Például a KLM is bejelentette, hogy átmenetileg törli a járatait Ukrajnába, valamint a régióban közlekedő repülőgépeit más útvonalakra irányítja. Az európai légitársaságok részvényei a mai napon inkább alulteljesítők, például a Lufthansa 5 százalék feletti mínuszban jár, a Wizz Air 8 százalékkal esik, és a Ryanair is 3 százalék feletti mínuszban van. Az IT-szektor alulteljesítése pedig inkább a szektor kockázatosságával, valamint Európában az ipari szektorral kapcsolatos érintettséggel magyarázható, mivel a nagy félvezetőgyártók is ebbe a szektorba tartoznak, ahol pedig jelentős például az autóipari kitettség.

Az európai bankszektor szintén rendelkezik érdekeltségekkel Oroszországban, így szintén jelentős kockázat az orosz-ukrán konfliktus, illetve az esetleges további szankciók bevezetése, amely eddig is negatívum volt. Például a Raiffeisen Bankot, a Societe Generale-t és az UniCreditet is lehetne említeni, mint jelentős nyugat-európai bankot orosz érdekeltségekkel.

Az ipar és autóipar szintén az alulteljesítő szektorok között van. Például a német DAX indexen belül a Volkswagen és a BMW is gyengén teljesít 4 százalék körüli eséssel. A nagyobb autógyártók közül a Mercedes részvényárfolyama csökken a legkisebb mértékben, amely már pénteken is kiemelkedett a biztató előzetes 2021-es számok hatására. A fentiek alapján a jelenlegi helyzetben az európai defenzív és lehetőleg kisebb oroszországi, illetve kelet-európai kitettséggel rendelkező cégek maradhatnak felülteljesítők, amennyiben tovább eszkalálódik a konfliktus.

Jelentős mínuszok vannak a magyar tőzsdén is

Az európai részvénypiacokkal együtt a BUX index is komoly, közel 3 százalékos csökkenést szenved el ma. Egy esetleges orosz-ukrán háborúnak a magyar gazdaságra is káros következményei lennének. Habár egyik ország sincs hazánk legjelentősebb kereskedelmi partnerei között, ketten együtt a magyar külkereskedelmi forgalom nagyjából 4-5 százalékát teszik ki. Leginkább az orosz energiaimport esetleges kiesésének lenne jelentős negatív hatása a gazdaságra. Az egyes magyar nagyvállalatokra eltérő lenne a konfliktus hatása, de ez például az OTP és a Richter esetében is érezhető lehetne.

Ma nem is tud sok részvény emelkedni a hazai részvénypiacon. Néhány defenzívnek számító részvény van csak pluszban, mint például az ANY vagy a Zwack. Több viszont komoly, 3 százalék feletti esést mutat ma, ebbe a körbe tartozik többek között az Alteo, a CIG Pannónia is.  

OTP

Az európai piacokon uralkodó negatív hangulat az OTP-t sem kerülte el, a részvény a délelőtt folyamán több mint 3 százalékos mínuszba süllyedt az árfolyam. Az orosz-ukrán konfliktus jelentős kockázat a piacok és főként a régióban kitettséggel rendelkező vállalatok számára.

Bár az OTP szintén érdekelt a régióban, azért csoportszinten, ha számokat nézzük nem a legjelentősebb a kitettség. Az ukrán leánybank a hitelállomány 3,8 százalékát adja, míg az orosz 4,3 százalékot. Ugyanakkor az elmúlt időszakban kifejezetten jól teljesített mind az orosz, mind az ukrán leánybank. A tavalyi 9 havi eredmény 15 százalékát adta összesen az orosz és az ukrán leánybank. Ez a magasabb profithozzájárulás viszont veszélybe kerülhetne a konfliktus miatt, amellett is, hogy a közelmúlt felvásárlásai miatt az orosz és az ukrán leánybank súlya tovább csökken a csoporton belül.

Múlt héten az OTP árfolyama megközelítette az ék alakzat felső szárát, azonban a mostani eséssel erőteljesen lefordult, sőt a rövidtávú trendvonalat le is törte. Az ék alakzatból lefele történő kitörés azonban negatívum, és ezzel technikailag az árfolyam a 16000-es, illetve akár a 15500 körüli mélypontokra is süllyedhetne. Egyelőre a 17000 forintos szint még támaszt jelent, azonban a negatív piaci hangulatban ezt könnyen letörheti a részvény.

Az OTP napi grafikonja (2022. 02. 14. 10:00)

 

Mol

A Mol számára is lényeges kérdés az orosz-ukrán helyzet alakulása. Több szempontból is érinti a magyar olajcéget az ügy. Egyrészt az upstream szegmensben társult vállalkozáson keresztül napi 4 ezer hordó szénhidrogén-kitermelés Oroszországból származik. Ez a teljes csoportszintű kitermelés közel 4 százalékát jelenti. Oroszországgal szembeni gazdasági szankciók esetén pedig ennek eladhatósága is kérdéses lenne. A Molnak kőolajkitermelésen kívül is vannak oroszországi projektjei, mint például a tatárföldi bitumenüzem is.

A downstream szegmens is jelentősen érintett lehet, a Mol ugyanis a finomítóiban jórészt Ural típusú olajat használ fel orosz importból. Negatív forgatókönyv esetén pedig új források után kell néznie, és ez a költségeket is megnövelheti. Hatással van a konfliktus a gáz (midstream) szegmensre is. Háború esetén az Oroszországból érkező gázszállítás például elakadhat, és ez jelentősen csökkentené az üzletág eredményét.

Úgyhogy összességében sok negatív hatás érheti a Molt a konfliktus kapcsán. Ezeket pedig csak részben kompenzálhatja, hogy a geopolitikai feszültségekkel együtt emelkedik a Brent ára is. Ennek a folyamatnak köszönhetően azért összességében javulhat az upstream eredményessége, de akár csak a konfliktus befagyása, és tényleges háború elmaradása esetén is magasan maradhatnak az olajárak.

A Molt a napokban nemcsak az orosz-ukrán konfliktus, hanem a hazai üzemanyagár-maximálás is érinti. Eredetileg holnap járna le a három hónapos 480 forintos árlimit határideje, de ezt még három hónappal meghosszabbítja a kormány. Ez a lépés novemberben komoly árfolyamesést okozott, azonban jelenleg már kisebb lehet a hatása. Egyrészt nem számít nagy meglepetésnek, másrészt pedig a Molra vonatkozó negatív hatás vállalat összeredményére nézve nem jelentős, sőt a Mol akár még piaci részesedést is szerezhet a gyengébb, kisebb szereplők rovására. A mai csökkenés így inkább az orosz-ukrán konfliktusnak szólhat, ezt erősíti, hogy az OMV is 2,5 százalék körüli mínuszban áll, és a nyugat-európai részvények közül például a Shell és a TotalEnergies is 1 százalék fölötti mértékben csökken ma az olajárak emelkedése ellenére.

A fentiek mellett szinte eltörpül a hír, hogy eredménytelenül zárult a Mol Petrolkémiai Zrt. dolgozóival zajló bértárgyalás. Emiatt a szakszervezet szerint sztrájk is jöhet a részlegnél. A szakszervezet 10 százalékos béremelést akart, a Mol viszont átlagosan 7 százalékos emelést ajánlott a dolgozóknak.  

A Mol a kedvezőtlen hangulat és a negatív hírek hatására 2 százalék körüli mínuszban áll ma napközben. Ezzel a technikai kép is negatív irányba változott, éles a lefordulás a közel három éve húzódó csökkenő trendvonalról. A heti grafikonon a következő támaszt a 200 hetes mozgóátlag képezné, alatta pedig még a 2540 forint körüli szint nyújthat védelmet. Felpattanás esetén ismét megcélozhatná az árfolyam a trendvonalat, amely esetleges áttörésével a 2800 forintos, vagy hosszabb távon a 3050 forintos szint is célba vehetővé válna.

Pénteken egyébként érkezik a Mol negyedik negyedéves gyorsjelentése is, a várakozások szerint pedig nagyon erős számokat tehet közzé a társaság. Az elemzői konszenzus 290 milliárd forintot meghaladó csoportszintű CCS EBITDA termelésre számít, amely több mint duplája az egy évvel korábbi eredménynek. Ugyan a fogyasztói szolgáltatások és a gáz szegmens teljesítménye visszaeshetett, de a kitermelés és a downstream eredménye hatalmasat javulhatott, a nettó profit pedig a sokszorosára emelkedhetett. A vállalat várhatóan bőven teljesíteni tudta a saját célkitűzéseit, és a befektetők kiemelten figyelhetnek a menedzsment idei előrejelzésére is. Az elemzői célárakban nem történt változás az elmúlt időszakban, a konszenzus 3241 forint, amely 24 százalékos felértékelődési potenciált mutat.

A Mol heti grafikonja (2022.02.14. 11:00)

Richter

Az orosz-ukrán konfliktus a Richter bevételeinek alakulására is kihatással lehet, hiszen a bevételek 20 százaléka a Független Államok Közösségéből származik, amibe beletartozik mind Ukrajna, mind Oroszország. A csoporton belül az orosz kitettsége a legnagyobb a Richternek, ez a szegmens felelős az összbevétel mintegy 13-15 százalékáért. Továbbá a magyar vállalat számára az sem pozitívum, hogy a forint erősödésének hála, mind a rubel, mind az euró árfolyama csökkent az elmúlt időszakban a hazai devizával szemben, ezzel az exportból származó bevételek romlását eredményezve.

Nem teljesített túl fényesen a részvénypiacon a Richter az elmúlt időszakban, a múlt hét során alulteljesítő volt a magyar piacon, így a jelenlegi helyzet sem jött kapóra, hiszen ismét a 7800 forintos szinteket közelíti az árfolyam, amelyet már több, mint egy éve nem tört le a részvény. Lejjebb a 7400 forint környéki szint nyújthat esetleg segítséget a papírnak. További negatívum, hogy egy csökkenő trendvonal akadályozza az árfolyam emelkedését, így a jövőben sokat lendítene a technikai képen, ha sikerülne áttörnie ezt a vonalat a részvénynek.

A két indikátor, az RSI, illetve az MACD is egyre alacsonyabb szinteken tartózkodik, így esetleg a piaci hangulat javulása itt is fordulatot eredményezhetne a közeljövőben. Felfelé a 8200 forintos szint jelentheti az első akadályt az árfolyam szempontjából, illetve a két mozgóátlag, a 200, illetve az 50 napos átlagok áttörése is fontos lenne.

Az elemzők továbbra is bizakodók a részvénnyel kapcsolatban, hiszen a Bloomberg adatai alapján a konszenzusos célár 10750 forinton áll, ez 36 százalékos felértékelődési potenciált jelent. Továbbá két hét múlva érkezik a Richter negyedik negyedéves jelentése, amely tartogathat izgalmakat.

A Richter napi grafikonja (2022.02.14. 10:30)

Magyar Telekom

Jó teljesítményt rakott le az asztalra a Magyar Telekom a múlt heti kereskedés során, így a legjobban teljesítő komponense volt a BUX indexnek, közel 4 százalékos emelkedést tudott elérni a papír. Ennek a szép teljesítménynek hála közel másfél hónap alatt sikerült ledolgoznia a tavaly év végi esését az árfolyamnak, így ismét a 440 forintos szintek közelében tartózkodik a részvény. Ugyan ma a Magyar Telekom is csökkenésnek indult, de ez inkább a piaci hangulatnak tudható be, hiszen a fontosabb papírok mind esést produkálnak eddig. A Telekomot az orosz-ukrán konfliktus kevésbé érinti, illetve defenzív jellege miatt is lehet felülteljesítő ma a piacon.

A 438-440 forintos szintek áttörése új impulzust adhatna az árfolyamnak, így új lokális csúcsot érhetne el a papír, és célba vehetné a koronavírus előtti szinteket. A mozgóátlagoktól sikerült valamelyest elrugaszkodnia a részvénynek, így a közeljövőben akár fontos támaszként is működhetnének az 50, illetve a 200 hetes mozgóátlagok. További támaszt a 400 forintos, illetve a 387 forintos szint jelenthet.

A Magyar Telekom heti grafikonja (2022. 02. 14. 10:30)

Opus

Nem sikerült a 200 forintos támasz fölött maradnia az árfolyamnak, így a magyar piaccal együtt az Opus árfolyama is esést produkál, ennek hatására már 195 forintig esett vissza a részvény. Így lejjebb még a 182 forintos szint jelenthet segítséget a papírnak. Továbbá a csökkenő trendvonal áttörése fontos lenne az árfolyam számára, hiszen, ha ennek mentén folytatná lefelé az útját a részvény, akkor további fontos szinteket törne le.

Akadályokat elsősorban a trendvonal, valamint a mozgóátlagok jelenthetnek, tartósabb ideig utoljára szeptemberben tudta áttörni az 50 napos mozgóátlagot az árfolyam, így a 234, illetve a 257 forintos szintek elérése egyelőre távoli célnak tűnhet. Az indikátorok azonban már közelítik a kritikus zónákat, így az RSI a 30-as szint közelében tartózkodik.

A múlt hét során a vállalat bejelentette, hogy a tulajdonában álló Mészáros és Mészáros Ipari, Kereskedelmi és Szolgáltató Zrt. elnyert egy 4,4 milliárd forint összegről szóló közbeszerzést.

Az Opus napi grafikonja (2022. 02. 14. 10:30)

Nem védtelenek a befektetők

Az idei év eddig kifejezetten gyenge a részvénypiacokon, és ennek csak az egyik kiváltó oka az orosz-ukrán konfliktus. Ugyanakkor az eddig sem kevés kockázat (infláció, ellátási problémák, monetáris politika, járványhelyzet, kereskedelmi konfliktusok, Kína) mellett ez egy újabb jelentős fenyegetés a piacok számára. Az elmúlt hetek csökkenése szinte minden részvénypiacot és szektort érintett, így nem sok befektető tudott portfóliószinten pluszban maradni az elmúlt pár hetet nézve.

Az orosz-ukrán konfliktus negatív hatásaival szemben azonban fedezni is lehet a portfóliót. Az egyik lehetőséget például a short certifikátok és a short ETF-ek nyújtják, amelyekkel többek között a nagyobb tőzsdeindexek esésére is lehet „fogadni”. A KBC Equitas ETF-keresőjében is több ilyen ETF megtalálható, akár két-háromszoros tőkeáttételekkel is. A short pozícióknak leginkább rövid távon lehet így létjogosultsága egy portfólióban, de hosszabb távon már nehéz velük pozitív hozamokat elérni, ráadásul az időzítési kockázat is jelentős, ilyen volatilis környezetben gyorsan tud fordulni a piaci hangulat is.

Másik alternatívát a fedezésre az „olaj long” stratégia jelentheti. Ez leginkább a geopolitikai feszültségek jelentette fenyegetés portfólióra gyakorolt negatív hatását csillapíthatja, de például a monetáris politikai szigorítás fedezésére már nem alkalmas. Idén eddig az energiaszektor kiemelkedik az iparágak közül a tőzsdén, nem kis részt a geopolitikai feszültségeknek köszönhetően.  Az olaj- és földgázárak emelkedéséből ugyanis a szektor cégei is tudnak profitálni, azonban egyes vállalatoknál azért lehetnek orosz vagy ukrán kitettségek, így azért az egyedi részvénykockázatok is magasak.

Fedezés céljából lehet akár az olajipari részvények helyett magára az olaj árára spekulálni, ilyen célból pedig vannak long irányú (és persze short irányú is) certifikátok és ETF-ek is, amelyek a KBC Equitas rendszerében is kereskedhetőek. Ezeket is inkább azonban csak rövid távra érdemes tartani a portfólióban, egy olaj vagy földgáz ETF-nél ugyanis hosszú távon a belső költségek (például a határidők közötti átgörgetés) sokat lefaraghatnak az esetleges hozamból. A befektetők számára tehát lehetségesek eszközök a rövid távú hatások tompítására, ugyanakkor a mostani helyzet igen változékony, a kockázat magas szintje pedig nem minden befektetőnek ideális ilyenkor a manőverezésre.

 

Tartalom lezárása:2022.02.14 12:30
Időtartam:Rövid táv (néhány hét)
Magyar blue chipek: Kiemelkedett múlt héten a BUX
KBC Equitas | 2022.01.31 11:55
OTP, Mol, Richter, Telekom, Opus
Magyar blue chipek: Lefordultak a részvények
KBC Equitas | 2022.01.24 11:30
OTP, Mol, Richter, Magyar Telekom, Opus
11 fontos hír ma reggel
KBC Equitas | 2022.01.04 08:36
Forint, olaj, Pfizer
Magyar blue chipek: Nyugodt emelkedéssel indul a hét
KBC Equitas | 2022.01.17 11:54
OTP, Mol, Richter, Magyar Telekom, Opus
Magyar blue chipek: Tovább erősödik a hazai piac
KBC Equitas | 2022.01.10 11:45
OTP, Mol, Richter, Magyar Telekom, Opus
Magyar blue chipek: Vegyes a hétkezdés
KBC Equitas | 2022.02.07 11:26
OTP, Mol, Richter, Magyar Telekom, Opus

jogi nyilatkozat

A fenti marketingközleményt a Patria Finance Magyarországi Fióktelepe (a továbbiakban: „K&H Értékpapír”) állította össze. A K&H Értékpapír semmilyen garanciát vagy felelősséget nem vállal arra, hogy a leírt szcenáriók, előrejelzések és kockázatok a piaci várakozásokat tükrözik és valóságban is beigazolódnak. A marketingközleményben szereplő bármilyen előrejelzés pusztán tájékoztató jellegű. A pénzügyi eszközök értéke, ára vagy a belőlük származó jövedelem változhat, illetve az árfolyamváltozások ezeket befolyásolhatják. Ezen változások következtében a pénzügyi eszközökbe történő befektetés értéke csökkenhet. A múltbeli hozamok nem jelentenek garanciát a jövőbeli teljesítményre. A számszerű adatok általánosak, tájékoztató jellegűek, csak a szerző adott időpontban készített összeállítását tükrözik, és későbbi módosítás tárgyát képezhetik. A marketingközleményben szereplő információk a készítők által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, azonban azok pontosságával és teljességével, valamint időbeliségével kapcsolatban a készítők semmilyen felelősséget nem vállalnak.

Amennyiben a marketingközleményben a K&H Értékpapír további marketingközleményein alapuló ajánlások szerepelnek, azok soha nem értelmezhetők a kapcsolódó marketingközleményben foglalt iránymutatások nélkül.

A K&H Értékpapír semmilyen módon nem garantálja, hogy a marketingközleményben említett pénzügyi instrumentumok megfelelnek az Ön igényeinek. A K&H Értékpapír a jogszabályoknak megfelelően elvégzi az értékesített termékek célpiaci vizsgálatát. A vizsgálat keretében értékeli a termékek jellemzőit, valamint az ügyfelekről rendelkezésére álló – megfelelési teszt kitöltése révén megszerzett - információkat. Weboldalunk látogatói az anyagainkban feltüntetett pénzügyi instrumentumok tekintetében az azokban megjelölt célpiacon kívülre is eshetnek.

A K&H Értékpapír jelen marketingközlemény útján nem nyújt konkrét és személyre szóló befektetési tanácsadást, a benne foglaltak nem minősíthetők pénzügyi eszköz jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó ajánlattételi felhívásnak vagy ajánlatnak, befektetési elemzésnek, pénzügyi elemzésnek, befektetéssel kapcsolatos kutatásnak, pénzügyi, adó- vagy jogi tanácsadásnak, így a marketingközleményben szereplő információkat Ön csak saját felelősségre használhatja fel.

A marketingközleményben említett pénzügyi eszközök, illetve befektetési stratégiák nem alkalmasak minden befektető számára. Az abban szereplő vélemények és ajánlások nem veszik figyelembe az egyes ügyfelek egyéni helyzetét és személyes körülményeit, pénzügyi helyzetét, ismereteit, tapasztalatait, céljait vagy igényeit, valamint nem hivatottak konkrét pénzügyi eszközöket vagy befektetési stratégiákat ajánlani az egyes befektetőknek. A marketingközlemény elsősorban olyan befektetők számára készült, akiktől elvárható, hogy befektetési döntéseiket saját maguk, önállóan hozzák meg és döntsenek a marketingközleménnyel érintett pénzügyi eszközökbe történő befektetés célszerűségéről, figyelembe véve különösen az árat, a lehetséges veszélyeket és kockázatokat, saját befektetési stratégiájukat, valamint saját jogi, adózási és pénzügyi helyzetüket. A marketingközlemény maga nem képezheti a befektetési döntések egyetlen alapját.

A befektetőnek a befektetés alkalmasságának megítélése szempontjából szükséges lehet saját felelősségre szakmai tanácsot kérnie, ideértve az adótanácsadást is, az elemzésben nevesített vagy ajánlott pénzügyi eszközökkel, egyéb befektetési eszközökkel, befektetési stratégiákkal kapcsolatban.

A K&H Értékpapír működését anyavállalata révén a cseh pénzügyi felügyelet, a CNB (Czech National Bank) ellenőrzi, egyes, jogszabályban nevesített tárgykörök esetében pedig az MNB (Magyar Nemzeti Bank) is jogosult hatáskörében eljárni.

Felhívjuk figyelmét, hogy a jogszabályban rögzített szabad felhasználás eseteit kivéve kizárólag a K&H Értékpapír előzetes írásbeli engedélyével lehet a jelen marketingközlemény tartalmát rögzíteni, többszörözni, terjeszteni, mások számára hozzáférhetővé tenni, nyilvánosan előadni, sugárzással nyilvánossághoz közvetíteni vagy átdolgozni.

A jelen marketingközlemény nem a befektetéssel kapcsolatos kutatás függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem érinti a befektetéssel kapcsolatos kutatás terjesztését megelőző kereskedésre vonatkozó tiltás.

A K&H Értékpapír jelen marketingközleményre is kiterjedő módon megfelelő belső eljárásokat dolgozott ki és működtet az összeférhetetlenségi esetek elkerülése, illetve közzététele érdekében. A jelen marketingközlemény készítésében részt vevő személyekre vonatkozó és a marketingközleménnyel kapcsolatos egyéb lényeges információkat a következő oldalon, a linkre kattintva talál: Anyagaink jellemzői, összeférhetetlenségi szabályok 

A 2023. december 31. előtti keltezésű tartalmakat eredetileg a KBC Securities Magyarországi Fióktelepe állította össze, és a KBC Equitas oldalán (www.kbcequitas.hu) voltak elérhetőek.

Felszálló ágban a United Airlines

Varga Dániel | 2024.05.02 13:59
Jól teljesít a jelentés óta a részvény

7 fontos hír ma reggel

K&H Értékpapír | 2024.05.02 08:34
Fed, amerikai munkaerőpiac, devizák, olaj

Felfelé nézelődik a BlackRock

Varga Dániel | 2024.04.30 15:09
Kereskedési ötletet fogalmazunk meg