Vegyes számokat tett közzé ma hajnalban a Richter. A bevételek annak ellenére is tudtak növekedni tavalyhoz képest, hogy komoly negatívumot jelentettek a profiltisztítás és a devizahatások, ez pedig az alaptevékenység erejét mutatják. Ugyanakkor az egyszeri hatások miatt komoly visszaesést lehetett látni tavalyhoz képest, az operatív kiadások szintje érezhetően megnőtt, az eredményszámok pedig a piaci várakozásokat is enyhén alulmúlták.

Első ránézésre vegyes gyorsjelentésen van túl a Richter, miután nem teljesen sikerült a tavalyi évhez hasonló negyedéves számokat produkálni. A bevételek ugyan valamelyest meghaladták a 2022 második negyedéves szinteket, de a profit jelentősen visszaesett a bázishoz képest. Alapvetően viszont már jeleztük az előzetesben is, hogy várhatóak a fenti folyamatok, illetve a konszenzus is készült a profitsoron látható nagyobb mínuszokra.

Nem lettek rosszak a bevételek

A bevételek végül 203,8 milliárd forintot értek el, amivel sikeresen haladta meg a cég saját várakozásainkat, valamint a konszenzust is. Ez ráadásul növekedés tekintetében is majdnem 6 százalékot jelentett, vagyis a Richter tovább tudta növelni bevételeit tavalyhoz képest, de azt látni kell, hogy a növekedési ütem azért jócskán elmaradt a korábbi szintektől.

Erre viszont lehetett számítani, ráadásul ez főleg egyedi hatásokkal magyarázható, nem pedig az alaptevékenység gyengélkedésével. Egyrészt ott van a román kis és nagykereskedelmi üzletág értékesítése, ami miatt a bevételek csak ezen a soron közel 18 milliárd forinttal mutattak alacsonyabb értéket. Fontos viszont, hogy a szegmens nyereségtartalma nem túl magas, emiatt pedig ennek azért túl nagy jelentősége így nincsen, ráadásul korábban be lett már jelentve a tranzakció, és annak lezárása is, vagyis nem feltétlenül jelent ez meglepetést már a számok szintjén sem.

Emellett viszont fontos, hogy a devizahatások ezúttal nem voltak pozitívak, sőt kifejezetten negatívak voltak. Látni kell, hogy az euróval és a dollárral szemben ugyan csak pár százalékos volt a különbség az átlagárak szintjén, viszont a rubellel szemben több mint 20 százalékos a differencia, ami meglátszik a szegmensek adatain is. Összességében 15 milliárd forintos negatív devizahatás azonosítható, ami szintén érezhető különbség, főleg az előző negyedévekben látott kedvező adatok után, ugyanakkor a jelentést megelőző előzetesünkben erre is felhívtuk a figyelmet.

Ezek után már az is szép eredmény, hogy 6 százalékkal tudott növekedni a céges szintű bevétel. A szegmenseket nézve látható, hogy a GM ugyan csak 2,5 milliárd forinttal tudott javítani tavalyhoz képest, viszont a WHC azért jóval erősebb volt, és végül több mint 8 milliárd forintos bővülés jött itt össze. Emellett szépen javult a bioszimiláris üzletág bevétele is, ugyanakkor ennek nyereségtartalma a tiszta EBIT soron azért továbbra is mínuszos. A fentieket értelemszerűen nem segítette a bázissal erősebb forint, ezt kiszűrve azért erős alaptevékenység látható, ami fontos pont a jelentésben.

Ráadásul a Vraylar továbbra is remekel, a CNS szegmens pedig így még forintban is képes volt 14 milliárdos pluszt összehozni. Ez viszont szintén nem akkora meglepetés, az AbbVie pár nappal korábbi jelentésében már látható volt a 30 százalék feletti növekedés a bevételek szintjén, és a receptszámok alapján is várható volt a hasonló mértékű növekedés. Összességében tehát az alaptevékenység kapcsán inkább kedvező adatok jöttek, és a befektetők számára is inkább ez lehet a fontos.

Magas költségek

A bevételek mellett viszont a költségek sem alakultak alacsonyan, és összességében a korábbi negyedévekhez hasonló szintet lehetett látni, igaz kicsit más összetételben. Az fontos, hogy a profiltisztítás miatt a bruttó fedezeti hányad azért erősödni tudott, és végül sikerült 63,3 százalékra javítani a tavalyi 57 százalék után. Emiatt nem csoda, hogy a bruttó fedezet végül 110 milliárd forint után javulni tudott 129 milliárd forintra, ami jelentős többletet jelent a cég számára. Főleg ez lehet az, ami a román egység eladása után fontos benchmark lehet majd, mivel a bevételek kapcsán azért látható a jelentős negatív hatás, amit a devizahatások is érintenek.

Az operatív kiadások kapcsán már nem ennyire jó a helyzet, mivel érdemi növekedést lehetett tapasztalni a bázissal szemben, és főleg a negyedik negyedéves szinteket idézte a mostani helyzet 74 milliárd forintos értékkel. Főleg az általános költségek szintje nőtt meg, de továbbra is a marketing és értékesítési kiadások jelentik a legnagyobb súlyt. Ezzel együtt a fenti adatok alapján láthatóan még így is kedvezőbb üzemi eredményt ért volna el tavalyhoz képest a Richter, mivel az operatív kiadások 10 milliárdos növekedését még ellensúlyozta volna a bruttó profit nagyobb növekedése.

Ugyanakkor a mostani negyedévben már elszámolásra került az extra adó időarányos része, ez pedig érezhetően nehezíti a bázissal szembeni növekedést, mivel akkor még erre nem került sor alapesetben. Látni kell, hogy ezáltal több mint 9 milliárd forintos az eltérés, miközben még a mérföldkő bevétel sem érkezett a mostani időszakban, vagyis jelentős szembeszél azonosítható itt is. Összességében az egyéb sorokon emiatt a bázisban 5,5 milliárdos plusz, most pedig 14,2 milliárdos mínuszt lehetett látni, ez közel 20 milliárdos különbséget okoz a két időszak során.

Az üzemi eredmény így nem tudta elérni a 2022-es szintet, és attól több mint 20 százalékkal maradt el végül, továbbá a várt 45,6 milliárd forinthoz képest 40,9 milliárd forintos lett az eredmény, ami nem jó hír, a vártnál rosszabb eredmény. Emellett végül a marzs sem tudott javulni, mivel a korábbi 27 százalékos szintről 20,1 százalékra esett vissza a Richter, igaz ez a fenti hatásokkal is magyarázható.

Ezzel együtt látni kell, ha a főbb szegmensek tisztított EBIT eredményét nézzük, akkor féléves viszonylatban, és negyedéves szinten is szép eredményt tudott felmutatni a Richter. Ez pedig az alaptevékenység erejéről azért jobban árulkodik, mint a tényleges számok, melyek sok egyedi hatást is tartalmaznak.

A negatív hatásoknak itt még nincs vége, a pénzügyi soron újfent látható az erősebb forint miatti átértékelődési hatás, ami ezúttal 7,7 milliárd forinttal húzta vissza a lentebbi számokat. Ehhez képest a bázisban még 29 milliárdos volt a plusz, vagyis itt is több mint 35 milliárdos eltérés mutatkozik az összehasonlítás során. Látni kell viszont, hogy az elmúlt hetekben már inkább gyengülő pályára állt a forint, az év második felében így a pénzügyi soron lévő mínuszok így eltűnhetnek, az éves számok szintjén pedig mérséklődhetnek a korábbi mínuszok. A befektetők pedig a korábbi negyedévekben már némileg hozzászokhattak ezekhez a negatív számviteli hatásokhoz.

A második negyedéves nettó profit a fentiek miatt így érdemben esett vissza a bázissal szemben, ugyanakkor saját várakozásainknak többé kevésbé megfelelt az adat, 28,7 milliárd forintot tett ki végül. Ez részvényenként valamivel több mint 150 forintot jelent, de azért valamelyest kalkulálható volt a korábbi időszakok és a forint árfolyama alapján. Az pedig szintén fontos, ha a pénzügyi és egyéb soroktól megtisztított adatokat nézzük, akkor részvényenként változatlanul 1200 forint feletti eredményesség látható ezen a tisztított soron 4 negyedév összesítésében, ami a 9000 forintos árfolyamhoz viszonyítva változatlanul kedvező adat. Nem kizárt, hogy a piac is inkább erre az adatra fókuszál majd, semmint a folyamatosan, negyedévről negyedévre változó devizahatásokra, az extra adókra, vagy éppen a profiltisztításra.

Így fest az árfolyam

A tegnapi napon a Richter árfolyama egyébként jól teljesített, ráadásul felülteljesítő is volt a magyar piachoz képest. Bár nem sikerült 9000 forint felett zárni, főleg ezeknél a zónáknál van a masszív ellenállás a papír számára, ahogyan azt már a jelentést megelőző előzetesünkben is kiemeltük. Elmondható, hogy a gyengébb forint az export kapcsán egy kedvező hír a részvényeseknek, alapvetően ezt is árazhatják a fentiek alapján.

Technikailag tehát az ellenállásokat érdemes figyelni, míg a főbb támaszok a 8800 forintos szintnél találhatóak, ahonnan az utóbbi napok nagyobb menetelése is elindult, továbbá 8600 forintnál a mozgóátlagot is érdemes lehet figyelni. Ha a nettó soron lévő nagyobb mínuszokra figyelne a piac, akkor vélhetően ezek lehetnek majd a fontos szintek.

A Richter heti grafikonja (2023.08.04. nyitás előtt)

A legutóbbi 5 elemzés a Richter részvényére

Visszafogottabb teljesítmény jöhet a Richtertől

Komoly pozitív meglepetés a Richtertől

Szépen emelkedhet a Richter bevétele

Erős bevétel, de gyenge eredmény a Richtertől

Richter: 800 milliárdos bevétel a tavalyi évben?

Disclaimer: Az elemzés szerzője nem rendelkezik Richter részvényekkel

Tartalom lezárása:2023.08.04 07:12
Időtartam:Közép táv (néhány hónap)
Magyar blue chipek: Új csúcsok fele
KBC Equitas | 2023.07.17 12:00
OTP, Mol, Richter, Magyar Telekom, Opus
Magyar blue chipek: Gyengébb kezdés a magyar piacon
KBC Equitas | 2023.07.24 12:29
OTP, Mol, Richter, Magyar Telekom, Opus
Magyar blue chipek: Kissé megakadt az emelkedés
KBC Equitas | 2023.07.03 11:17
OTP, Mol, Richter, Magyar Telekom, Opus
Magyar blue chipek: Kissé lemaradó a hazai piac
KBC Equitas | 2023.07.10 11:46
OTP, Mol, Richter, Magyar Telekom, Opus
Magyar blue chipek: Óvatos kezdés a hazai piacon
KBC Equitas | 2023.07.31 11:40
OTP, Mol, Richter, Magyar Telekom, Opus

jogi nyilatkozat

A fenti marketingközleményt a Patria Finance Magyarországi Fióktelepe (a továbbiakban: „K&H Értékpapír”) állította össze. A K&H Értékpapír semmilyen garanciát vagy felelősséget nem vállal arra, hogy a leírt szcenáriók, előrejelzések és kockázatok a piaci várakozásokat tükrözik és valóságban is beigazolódnak. A marketingközleményben szereplő bármilyen előrejelzés pusztán tájékoztató jellegű. A pénzügyi eszközök értéke, ára vagy a belőlük származó jövedelem változhat, illetve az árfolyamváltozások ezeket befolyásolhatják. Ezen változások következtében a pénzügyi eszközökbe történő befektetés értéke csökkenhet. A múltbeli hozamok nem jelentenek garanciát a jövőbeli teljesítményre. A számszerű adatok általánosak, tájékoztató jellegűek, csak a szerző adott időpontban készített összeállítását tükrözik, és későbbi módosítás tárgyát képezhetik. A marketingközleményben szereplő információk a készítők által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, azonban azok pontosságával és teljességével, valamint időbeliségével kapcsolatban a készítők semmilyen felelősséget nem vállalnak.

Amennyiben a marketingközleményben a K&H Értékpapír további marketingközleményein alapuló ajánlások szerepelnek, azok soha nem értelmezhetők a kapcsolódó marketingközleményben foglalt iránymutatások nélkül.

A K&H Értékpapír semmilyen módon nem garantálja, hogy a marketingközleményben említett pénzügyi instrumentumok megfelelnek az Ön igényeinek. A K&H Értékpapír a jogszabályoknak megfelelően elvégzi az értékesített termékek célpiaci vizsgálatát. A vizsgálat keretében értékeli a termékek jellemzőit, valamint az ügyfelekről rendelkezésére álló – megfelelési teszt kitöltése révén megszerzett - információkat. Weboldalunk látogatói az anyagainkban feltüntetett pénzügyi instrumentumok tekintetében az azokban megjelölt célpiacon kívülre is eshetnek.

A K&H Értékpapír jelen marketingközlemény útján nem nyújt konkrét és személyre szóló befektetési tanácsadást, a benne foglaltak nem minősíthetők pénzügyi eszköz jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó ajánlattételi felhívásnak vagy ajánlatnak, befektetési elemzésnek, pénzügyi elemzésnek, befektetéssel kapcsolatos kutatásnak, pénzügyi, adó- vagy jogi tanácsadásnak, így a marketingközleményben szereplő információkat Ön csak saját felelősségre használhatja fel.

A marketingközleményben említett pénzügyi eszközök, illetve befektetési stratégiák nem alkalmasak minden befektető számára. Az abban szereplő vélemények és ajánlások nem veszik figyelembe az egyes ügyfelek egyéni helyzetét és személyes körülményeit, pénzügyi helyzetét, ismereteit, tapasztalatait, céljait vagy igényeit, valamint nem hivatottak konkrét pénzügyi eszközöket vagy befektetési stratégiákat ajánlani az egyes befektetőknek. A marketingközlemény elsősorban olyan befektetők számára készült, akiktől elvárható, hogy befektetési döntéseiket saját maguk, önállóan hozzák meg és döntsenek a marketingközleménnyel érintett pénzügyi eszközökbe történő befektetés célszerűségéről, figyelembe véve különösen az árat, a lehetséges veszélyeket és kockázatokat, saját befektetési stratégiájukat, valamint saját jogi, adózási és pénzügyi helyzetüket. A marketingközlemény maga nem képezheti a befektetési döntések egyetlen alapját.

A befektetőnek a befektetés alkalmasságának megítélése szempontjából szükséges lehet saját felelősségre szakmai tanácsot kérnie, ideértve az adótanácsadást is, az elemzésben nevesített vagy ajánlott pénzügyi eszközökkel, egyéb befektetési eszközökkel, befektetési stratégiákkal kapcsolatban.

A K&H Értékpapír működését anyavállalata révén a cseh pénzügyi felügyelet, a CNB (Czech National Bank) ellenőrzi, egyes, jogszabályban nevesített tárgykörök esetében pedig az MNB (Magyar Nemzeti Bank) is jogosult hatáskörében eljárni.

Felhívjuk figyelmét, hogy a jogszabályban rögzített szabad felhasználás eseteit kivéve kizárólag a K&H Értékpapír előzetes írásbeli engedélyével lehet a jelen marketingközlemény tartalmát rögzíteni, többszörözni, terjeszteni, mások számára hozzáférhetővé tenni, nyilvánosan előadni, sugárzással nyilvánossághoz közvetíteni vagy átdolgozni.

A jelen marketingközlemény nem a befektetéssel kapcsolatos kutatás függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem érinti a befektetéssel kapcsolatos kutatás terjesztését megelőző kereskedésre vonatkozó tiltás.

A K&H Értékpapír jelen marketingközleményre is kiterjedő módon megfelelő belső eljárásokat dolgozott ki és működtet az összeférhetetlenségi esetek elkerülése, illetve közzététele érdekében. A jelen marketingközlemény készítésében részt vevő személyekre vonatkozó és a marketingközleménnyel kapcsolatos egyéb lényeges információkat a következő oldalon, a linkre kattintva talál: Anyagaink jellemzői, összeférhetetlenségi szabályok 

A 2023. december 31. előtti keltezésű tartalmakat eredetileg a KBC Securities Magyarországi Fióktelepe állította össze, és a KBC Equitas oldalán (www.kbcequitas.hu) voltak elérhetőek.

Mozgóátlag felett a ServiceNow

Varga Dániel | 2024.05.17 14:27
Erősek a fundamentumok is

9 fontos hír ma reggel

K&H Értékpapír | 2024.05.17 08:32
Magyar Telekom, forint, Kína, Reddit

Több termék, kényelmesebb kereskedés

K&H Értékpapír | 2024.05.16 16:21
milyen újdonságok érkeztek a K&H Értékpapír rendszerében?