A korábbi elemzésünkben részletesebben is utánajártunk a feltörekvő piacok kilátásainak, valamint a kockázatokat is részletesebben megvizsgáltuk. Jelenlegi írásunk során egyes régiókat emelnénk ki, és néznénk meg közelebbről, hogy milyen potenciál rejtőzhet a befektetők számára az adott országokban. Értékeltség alapján nem tűnnek túlárazottnak a feltörekvő piacok, azonban régiónként eltérő kockázatokkal szembesülhetnek a befektetők.

Kína

Az ázsiai piacok igencsak jelentős részét képezik a feltörekvő piacokat tömörítő indexeknek, különösképpen Kína szerepe jelentős, habár érdemes megemlíteni, hogy léteznek Kínát nélkülöző feltörekvő piacok teljesítményén alapuló alapok is. A koronavírus elleni küzdelemben beálló változás kellemes meglepetést hozott a befektetők számára, így az utóbbi hónapok során felülteljesítővé vált a kínai tőzsde, a vezető részvények jelentős emelkedéseket könyvelhettek el. Az MSCI China Index is fontos ellenállásokat áttörve indult útnak felfelé az elmúlt hónapok során, láthatóan egyre bátrabbá és optimistábbá váltak a befektetők a kínai részvényeket illetően.

MSCI China Index napi grafikonja (2023. 02. 08. nyitás előtt)

A kínai részvények értékeltség alapján nem tűnnek egyáltalán túlárazottnak, habár a korábban kifejtett kockázatok óvatosságra inthetik a befektetőket. Októberben már a 8-as előretekintő P/E ráta közelében járt a mutató, az azóta lezajlott ralinak köszönhetően valamelyest konszolidálódott a S&P 500 indexhez képest a diszkont mértéke. Az átlagos EPS-várakozások felfelé módosultak az utóbbi időben, míg ez az amerikai vállalatok többségéről nem mondható el. Így tehát látható, hogy az elemzők inkább bővülést és növekedést áraznak a nagyobb kínai vállalatok esetében, azonban az ország körül fennálló kockázatok valamelyest árnyékot vethetnek a kedvező kilátásokra.

Az ingatlanszektor nagyobb fékezésére hívta fel a figyelmet a Goldman Sachs, így a gazdasági növekedés motorját a fogyasztás felpörgése adhatja a következő időszakban. Még 2021-ben váltott ki nagyobb aggodalmat a befektetők részéről az Evergrande csődveszélye, ami akár a részvénypiacokat is magával ránthatta volna a mélybe. A tavalyi évben a döntéshozók több szigorítást is bejelentettek, amellyel egyelőre megakadályozták az ingatlanszektor szétesését. A kormány bevezette az úgynevezett három vörös vonal alkalmazását a hitelvelvételek kapcsán, így jelentősen korlátozták az eladósodott szereplők hitelfelvételi lehetőségét. A covid-politika enyhítése az ingatlanszektort is levegőhöz juttathatja, a gazdaság számára kiváltképpen fontos lehet a fogyasztási trendek megerősítése, hiszen enélkül bajba kerülhet a kínai gazdaság.

Ugyan nagy növekedési potenciállal rendelkezhet a kínai gazdaság, ezzel együtt a részvénypiac is alulárazottnak tűnik, de jelentős kockázatok, szőnyeg alá söpört problémák bolygathatják meg még az állóvizet, amelyre a befektetők akár érzékenyebben is reagálhatnak. A fogyasztási kereslet fellendülésén sok múlhat, így egy újabb negatív fordulat a covid-politikában kellemetlen meglepetést hozhatna a piacok számára.

Közép-Európa

A feltörekvő piacok között helyezkednek el a régiónk részvénypiacai is, többek között Magyarország, Csehország, esetleg Lengyelország is. Érdemes röviden megvizsgálni ezeknek a piacoknak a helyzetét, kilátásait, hiszen teljesítményük kihatással lehet a feltörekvő piacokat követő indexek mozgására.

Közép-Európában merőben más kockázatokkal, nehézségekkel kell szembenézniük az országoknak. Elsősorban az orosz-ukrán háború a közvetlen szomszédságban zajlik, így a nemzetközi befektetők óvatosság érdekében jelentős tőkekivonást hajtottak végre az elmúlt évben a régiós piacokról. Ennek hatása a részvénypiacok árfolyamában is érződött, hiszen a magyar BUX index, vagy a lengyel WIG index is rég nem látott esést produkált.

Továbbá Európában központi kérdéssé vált az orosz fosszilis energiákról való leválás, ennek köszönhetően az LNG-szállítmányok mértéke is jelentősen megnőtt. Utóbbi kapcsán meg kell említeni, hogy a közép-európai országok esetében nem könnyű a váltást véghez vinni, hiszen tengeri kikötők hiánya révén a földiszállítmányozás marad az egyetlen járható út. Így továbbra is jelentős mértékű orosz olaj, illetve gáz érkezik Oroszország felől, az erről való leválás hosszabb folyamatot vehet igénybe a közép-európai országoknál. Így a háború közelsége mellett a legnagyobb kockázatot az energiahordozókról való átállás jelentheti a következő években, így akár az olaj, akár a gázszállítmányok leállása komoly gazdasági problémákat okozhatna az érintett országoknak.

Az elmúlt év során a régiós részvénypiacok rendre alulteljesítőnek számítottak, hiszen nagyobb mértékű külföldi tőkekivonás játszódhatott le, emellett a kockázatok is igencsak megnövekedtek a korábbi időszakokhoz képest. A kamatkörnyezet is nagy és gyors ütemű növekedést produkált, így a részvénypiacok is kedvezőtlen szituációban találták magukat a megnövekedett diszkontráták miatt. A befektetők azonban egyre megengedőbb jegybankokat kezdhettek el árazni, emellett a fentebb említett kockázatok nagy része már megjelenhetett az árfolyamok mozgásában, bár egy váratlan és kedvezőtlen szcenárió várhatóan nem hozna kellemes meglepetéseket.

Latin-Amerika

Érdekes év előtt állhatnak a latin-amerikai országok is, hiszen a Deloitte elemző csapata ugyan némi lassulást vár a GDP-növekedés tempóját tekintve, de így is felülmúlhatja a fejlett gazdaságok növekedését. Továbbá az inflációs nyomás is enyhülhet, egyes nyersanyagárak visszaesése moderálhatja a magas inflációs folyamatokat a régióban. Emellett a dollár gyengülése pozitív hír a latin-amerikai országok számára, hiszen egyrészt az inflációt is hűtheti a csökkenő importköltségek révén, valamint a devizában kibocsátott kötvények költségei is csökkenhetnek.

A vártnál szigorúbb amerikai jegybanki döntések negatív hatásokat eredményezhetnének a régióban is, a devizás eladósodottság mértéke is jelentős egyelőre. Ugyan látható, hogy be van borulva az ég, de korai lenne kongatni a vészharangot, hiszen a javuló globális trendek inkább pozitív hatást indikálnak a latin-amerikai régió kapcsán is.

Az orosz-ukrán háború átírta a nyersanyagpiacok játékszabályait, így új játékosok szálltak ringbe. Oroszország sok nyersanyag kapcsán a világ legfontosabb exportőrének számít, vagy számított, azonban a szankciók bevezetése új lehetőségeket nyitott a latin-amerikai országok számára. Emellett az idei évben a nemesfémek is szárnyalásnak indultak, amely többek között a jelentős rézbányákkal rendelkező dél-amerikai országoknak, mint például Chile vagy Peru, érdemi erősödést hozhat akár.

A zöldenergetikai források és a megújuló energia felhasználása szempontjából a lítiumbányászat is felpörgött, hiszen fontos szerepet játszik a nyersanyag az akkumulátorgyártásban. Dél-Amerikából származik a lítium jelentős hányada, emellett tovább növekedhet a kitermelés, amely szintén fontos hajtóerő lehet a gazdaságok fejlődése esetében.

Látni kell, hogy kissé más jellegű kockázatok is megjelennek Latin-Amerikában, mint Ázsiában, talán még nagyobb kihatással lehet a gazdaság helyzetére az amerikai monetáris politika. Hosszú út előtt állhatnak még a piacok, de bőven vannak pozitív jelek, amelyek új erőt adhatnak a régiós piacok számára.

A régió értékeltségi mutatói sem jeleznek túlárazottságot, egyrészt a nemzetközi piacokhoz mérten is diszkont figyelhető meg, másrészt a jelenlegi 8 körüli előretekintő P/E ráta is jóval alacsonyabb a szorzószám elmúlt 5 éves átlagánál. Igaz nagymértékű árfolyamemelkedést ennek ellenére sem láthattunk a piacokon, de a jelenlegi gazdasági környezet akár löketet is adhat a régiónak.

Tehát látható, hogy diverzifikáció szempontjából hasznos lehet akár régiók szerint is megbontani a portfóliónkat, habár vannak globális kockázatok, amelyek a világ piacaira negatívan hathatnak, de régiónként akár eltérő kockázatok is felfedezhetők. A javuló gazdasági környezet, az egyre lazább hangnemet megütő jegybankok, illetve a dezinflációs folyamatok löketet adhatnak a különböző régiók tőzsdéinek is. Emellett a kínai újranyitás közvetlen, esetleg közvetett hatást fejthet ki más országok teljesítményére, így akár tovább javulhatnak a gazdasági teljesítmények, amely a részvénypiacok számára sem lenne nagy hátrány.

Tartalom lezárása:2023.02.08 11:15
Időtartam:Hosszú táv (több, mint fél év)

jogi nyilatkozat

A fenti marketingközleményt a Patria Finance Magyarországi Fióktelepe (a továbbiakban: „K&H Értékpapír”) állította össze. A K&H Értékpapír semmilyen garanciát vagy felelősséget nem vállal arra, hogy a leírt szcenáriók, előrejelzések és kockázatok a piaci várakozásokat tükrözik és valóságban is beigazolódnak. A marketingközleményben szereplő bármilyen előrejelzés pusztán tájékoztató jellegű. A pénzügyi eszközök értéke, ára vagy a belőlük származó jövedelem változhat, illetve az árfolyamváltozások ezeket befolyásolhatják. Ezen változások következtében a pénzügyi eszközökbe történő befektetés értéke csökkenhet. A múltbeli hozamok nem jelentenek garanciát a jövőbeli teljesítményre. A számszerű adatok általánosak, tájékoztató jellegűek, csak a szerző adott időpontban készített összeállítását tükrözik, és későbbi módosítás tárgyát képezhetik. A marketingközleményben szereplő információk a készítők által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, azonban azok pontosságával és teljességével, valamint időbeliségével kapcsolatban a készítők semmilyen felelősséget nem vállalnak.

Amennyiben a marketingközleményben a K&H Értékpapír további marketingközleményein alapuló ajánlások szerepelnek, azok soha nem értelmezhetők a kapcsolódó marketingközleményben foglalt iránymutatások nélkül.

A K&H Értékpapír semmilyen módon nem garantálja, hogy a marketingközleményben említett pénzügyi instrumentumok megfelelnek az Ön igényeinek. A K&H Értékpapír a jogszabályoknak megfelelően elvégzi az értékesített termékek célpiaci vizsgálatát. A vizsgálat keretében értékeli a termékek jellemzőit, valamint az ügyfelekről rendelkezésére álló – megfelelési teszt kitöltése révén megszerzett - információkat. Weboldalunk látogatói az anyagainkban feltüntetett pénzügyi instrumentumok tekintetében az azokban megjelölt célpiacon kívülre is eshetnek.

A K&H Értékpapír jelen marketingközlemény útján nem nyújt konkrét és személyre szóló befektetési tanácsadást, a benne foglaltak nem minősíthetők pénzügyi eszköz jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó ajánlattételi felhívásnak vagy ajánlatnak, befektetési elemzésnek, pénzügyi elemzésnek, befektetéssel kapcsolatos kutatásnak, pénzügyi, adó- vagy jogi tanácsadásnak, így a marketingközleményben szereplő információkat Ön csak saját felelősségre használhatja fel.

A marketingközleményben említett pénzügyi eszközök, illetve befektetési stratégiák nem alkalmasak minden befektető számára. Az abban szereplő vélemények és ajánlások nem veszik figyelembe az egyes ügyfelek egyéni helyzetét és személyes körülményeit, pénzügyi helyzetét, ismereteit, tapasztalatait, céljait vagy igényeit, valamint nem hivatottak konkrét pénzügyi eszközöket vagy befektetési stratégiákat ajánlani az egyes befektetőknek. A marketingközlemény elsősorban olyan befektetők számára készült, akiktől elvárható, hogy befektetési döntéseiket saját maguk, önállóan hozzák meg és döntsenek a marketingközleménnyel érintett pénzügyi eszközökbe történő befektetés célszerűségéről, figyelembe véve különösen az árat, a lehetséges veszélyeket és kockázatokat, saját befektetési stratégiájukat, valamint saját jogi, adózási és pénzügyi helyzetüket. A marketingközlemény maga nem képezheti a befektetési döntések egyetlen alapját.

A befektetőnek a befektetés alkalmasságának megítélése szempontjából szükséges lehet saját felelősségre szakmai tanácsot kérnie, ideértve az adótanácsadást is, az elemzésben nevesített vagy ajánlott pénzügyi eszközökkel, egyéb befektetési eszközökkel, befektetési stratégiákkal kapcsolatban.

A K&H Értékpapír működését anyavállalata révén a cseh pénzügyi felügyelet, a CNB (Czech National Bank) ellenőrzi, egyes, jogszabályban nevesített tárgykörök esetében pedig az MNB (Magyar Nemzeti Bank) is jogosult hatáskörében eljárni.

Felhívjuk figyelmét, hogy a jogszabályban rögzített szabad felhasználás eseteit kivéve kizárólag a K&H Értékpapír előzetes írásbeli engedélyével lehet a jelen marketingközlemény tartalmát rögzíteni, többszörözni, terjeszteni, mások számára hozzáférhetővé tenni, nyilvánosan előadni, sugárzással nyilvánossághoz közvetíteni vagy átdolgozni.

A jelen marketingközlemény nem a befektetéssel kapcsolatos kutatás függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem érinti a befektetéssel kapcsolatos kutatás terjesztését megelőző kereskedésre vonatkozó tiltás.

A K&H Értékpapír jelen marketingközleményre is kiterjedő módon megfelelő belső eljárásokat dolgozott ki és működtet az összeférhetetlenségi esetek elkerülése, illetve közzététele érdekében. A jelen marketingközlemény készítésében részt vevő személyekre vonatkozó és a marketingközleménnyel kapcsolatos egyéb lényeges információkat a következő oldalon, a linkre kattintva talál: Anyagaink jellemzői, összeférhetetlenségi szabályok 

A 2023. december 31. előtti keltezésű tartalmakat eredetileg a KBC Securities Magyarországi Fióktelepe állította össze, és a KBC Equitas oldalán (www.kbcequitas.hu) voltak elérhetőek.

Több termék, kényelmesebb kereskedés

K&H Értékpapír | 2024.05.16 16:21
milyen újdonságok érkeztek a K&H Értékpapír rendszerében?

Marathon Oil: Fordulhat az olajárral együtt?

Grébel Szabolcs | 2024.05.16 13:25
Kereskedési ötletet fogalmazunk meg

Magyar Telekom: Várakozásokon felüli eredmények

Varga Dániel | 2024.05.16 10:51
Könnyedén vette az akadályokat a cég